اخبار

محاسبه سن ساختمان در جزیره کیش

مشاور امور سرمایه گذاری در جزیره زیبای کیش

همکاری در  فروش  ساختمان های مسکونی

خرید – فروش – رهن – اجاره

حیدری کیا

09347699893

با ما حس ارزشمند یک انتخاب را تجربه کنید

همان طور که از عنوان مقاله پیداست، قطعاً تعیین سن ساختمان در هر عملیاتی که مربوط به ساختمان است بی‌تأثیر نخواهد بود. ساختمان‌ها نیز همانند انسان سن دارند و باید عملیاتی که روی آن‌ها انجام می‌شود مناسب سن آن ساختمان باشد.  سن سندی ساختمان نیز با سن واقعی ساختمان ممکن است تفاوتی داشته باشد.

برای مثال در هنگام خرید خانه، هنگام اجاره یا رهن خانه، هنگام کوبیدن خانه و نوسازی آن و موقع وام گرفتن برای خرید خانه قدمت خانه‌ای که انتخاب می‌کنید بسیار حائز اهمیت است. پس بهتر است پیش از خرید خانه مورد نظر سن بنا را تخمین زده و مزایی که می‌توانید توسط این بنا کسب کنید را بشناسید.

برخی بناها در جزیره کیش به دلیل قدمت و سن بالای بنا از مزایای خوبی بی بهره هستند و به همین دلیل قشر خاصی از مردم آن ساختمان‌ها را انتخاب نمی‌کنند. به طور مثال بناهایی با قدمت بالا برای زوج‌های جوان گزینه بسیار نا مناسبی است. زیرا با توجه به شرایط اقتصادی فعلی کشور زوج‌های جوان اغلب با گرفتن وام خانه اولی‌ها، صاحب خانه می‌شوند.

در صورتی که بنای انتخابی آن‌ها دارای سال ساخت بالا باشد امکان دریافت وام از سمت بانک مسکن برای آن‌ها وجود ندارد و باید از سرمایه خود جهت خرید منزل استفاده کنند. همین امر باعث شده است برخی از جوانان امروزه از داشتن یک خانه مستقل و برای خود بی بهره بمانند. ناگفته نماند که وام مسکن نیز فقط به خانه‌هایی تعلق می‌گردد که دارای سند بوده و خانه‌هایی که فقط دارای قولنامه هستند مشمول دریافت وام نمی‌شوند.

سن سندی ساختمان نیز با سن واقعی ساختمان ممکن است تفاوتی داشته باشد. که معمولاً سن واقعی ساختمان در اکثر موارد مورد بررسی و ملاک قرار می‌گیرد. سن واقعی را می‌توان از سند قطعی ملک متوجه شد. سند قطعی ملک معمولا این اطلاعات را دارد.

همانطور که می‌دانید طول عمر مفید هر سازه‌ای مدت مشخص و محدودی دارد و پس از گذر این بازه‌ی زمانی، ملک یا ساختمان مورد نظر در گروه ساختمان‌های قدیمی و کلنگی قرار خواهد گرفت و نمی‌توان به عنوان یک ساختمان نوساز با ملکی با امکان سکونت مطلوب به آن نگاه کرد. این موضوع در بازار املاک اهمیت بسیاری دارد. چرا که سن بنا علاوه بر تاثیرگذاری روی قیمت آن، برای دریافت تسهیلات بانکی ویژه‌ی مسکن و برنامه‌ریزی مالک برای سکونت در خانه هم مهم است. به عبارت دیگر، این موضوع که پیش از معامله‌ی هر نوع ملکی، سن بنا مشخص باشد برای خریداران اهمیت بالایی دارد و درصورتی که خریداران ملک پیش از امضای مبایعه‌نامه و عقد قرارداد به این مساله‌ی مهم توجه نکنند، تبعات آن و خسارات احتمالی ناشی از این بی‌توجهی گریبان‌گیر آن‌ها خواهد شد. به همین دلیل در این گزارش موضوع اهمیت سن ساختمان‌ها و بناها، انواع سن ساختمان و نحوه‌ی تشخیص سن بنا را به طور مفصل بررسی کرده‌ایم. بنابراین در صورتی که شما هم قصد خرید ملک، استفاده از تسهیلات بانکی برای مسکن یا معاوضه خانه را دارید و سن بنا برایتان مهم است، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این گزارش با ما همراه باشید.

انواع سن ساختمان در جزیره کیش

یکی از بحث‌ها و مجادله‌های بین خریدار و فروشنده در بازار مسکن، مشکل بر سر محاسبه سن ساختمان است؛ چراکه عمر مفید یک ساختمان در ایران حدود ۳۰ سال است و طبیعی است که محاسبه‌ی سن دقیق ملک در تصمیم‌گیری به خرید آن تاثیر خواهد داشت. علاوه براین برای دریافت بسیاری از تسهیلات ویژه‌ی مسکن روی سن ساختمان مورد نظر محدودیت‌های وجود دارد. به همین دلیل سن ساختمان یکی از مباحث مهم در معاملات ملکی محسوب می‌شود. برای هر ساختمان می‌توان سه سن مختلف را در نظر گرفت. این سن‌ها عبارت هستند از: سن واقعی ساختمان، سن بهره‌برداری و سن سندی. در ادامه هریک از سن‌های مربوط به ساختمان و نحوه‌ی تعیین آن‌‎ها را بررسی می‌کنیم.

سن واقعی ساختمان در جزیره کیش

بیشتر کارشناسان حوزه‌ی املاک می‌گویند سن واقعی یک ساختمان از زمان پی‌ریزی اولیه و تشکیل فونداسیون آن موردمحاسبه قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر به محض آن که ساخت یک بنا شروع شود و اولین اقدامات برای این منظور انجام بگیرند، ساختمان متولد خواهد شد. مبنای این نوع سن بر اساس تاریخ صدور جواز و یا پروانه‌ی ساختمانی است.

سن بهره ‌برداری ساختمان در جزیره کیش

از زمانی که انشعابات و امکان سکونت برای یک ملک فراهم شود، سن بهره‌برداری آغاز خواهد شد. سن بهره‌برداری به معنای مرحله‌ای است که همه کارهای عمرانی ساختمان تمام شده و بنای مورد نظر به مالک تحویل داده خواهد شد. در این زمان افراد می‌توانند در ساختمان ساکن شوند. در نظر داشته باشید برای محاسبه سن بهره‌برداری ساختمان به تاریخ نصب کنتور توجه می‌شود.

سن سندی ساختمان در جزیره کیش

زمانی که اسناد پایان کار، صورت‌مجلس تفکیکی و سند قطعی ملک صادر شود،  سن سندی ساختمان آغاز خواهد شد. نکته‌ی بسیار مهم درباره‌ی سن‌های مختلف ساختمان کاربرد هریک از آن‌ها است. چراکه هر سن برای موارد خاصی مهم و ضروری خواهد بود. سن واقعی ساختمان را می‌توان مهم‌ترین سن بنا در نظر گرفت. چرا که معیار اصلی بانک‌ها برای ارائه تسهیلات بانکی ویژه مسکن سن واقعی ساختمان یا تاریخ صدور پروانه‌ی ساختمان است.اما سن سندی و سن بهره‌ برداری ساختمان اغلب برای قیمت‌گذاری و اعلام مالکین به خریدار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این شرایط لازم است خریدار نسبت به سن واقعی ساختمان هم پرس‌وجو کند و کپی پروانه ساختمانی و یا تاریخ آن را به دقت بررسی کنند. چرا که نباید بین سن بهره‌برداری، نصب انشعابات و سن سندی ساختمان با سن واقعی بنا اختلاف زیادی وجود داشته باشد. نکته دیگر اینکه ممکن است اخذ سندهای ساختماتی به دلایل مختلفی طولانی شده و سند پس از چند سال صادر شود. پس علاوه بر بررسی سن بنا بر اساس کاغذها و اسناد موجود، درباره‌ی ملک پرس‌وجوی محلی داشته باشید.

چرا تشخیص سن بنا در جزیره کیش اهمیت دارد؟

سن ساختمان در واقع اولین رکنی اصلی که در خرید، رهن یا اجاره‌ی خانه باید بررسی شود. چرا که این مورد روی همه‌ی معاملات ملکی تاثیرات مستقیمی دارد. عمر مفید یک ساختمان در ایران، حداکثر ۳۰ سال است و پس از گذر این مدت خانه در گروه ساختمان‌های کلنگی قرار خواهد گرفت. حتی در صورتی که ملک مورد نظر قابل سکونت بوده و به خوبی از آن محافظت شده باشد. بعضی از مهم‌ترین مواردی که سن بنا در آن‌ها اهمیت پیدا می‌کند، به شرح زیر است:

اهمیت سن بنا برای دریافت تسهیلات بانکی در جزیره کیش

هنگامی که فرد خریدار ملک قصد بهره‌مندی از تسهیلات بانکی برای مسکن را داشته باشد، باید بیش از هر زمان دیگر درباره سن بنا حساسیت نشان دهد. در این شرایط اگر سن ساختمان نادیده گرفته شود، خریدار و فروشنده هر دو خسارات مالی قابل توجهی خواهند دید. به منظور پیشگیری از هر مشکلی باید تاریخ صدور پروانه ساخت بررسی شود. چراکه در دریافت تسهیلات بانکی تاریخ صدور پروانه ملاک سن ساختمان است. تاریخ صدور پروانه در گواهی پایان کار درج شده است. برای برخورداری از بعضی تسهیلات بانکی سن بنای مورد نظر باید زیر ۱۵ سال، بعضی دیگر زیر ۲۰ سال و در بعضی هم زیر ۳۵ سال باشد.  بنابراین خریدار ملک پیش از امضای مبایعه‌‌نامه یا هر سند تعهدآور باید این گواهی را به دقت بررسی کند. اگر خریداری که دنبال استفاده از تسهیلات مسکن و تامین مالی هزینه‌های خرید خانه است، این موضوع را فراموش و بدون توجه به آن مبایعه‌نامه را امضا کند، مشکلات زیادی برای او پیش خواهد آمد. چرا که ناچار است مطابق با قرارداد به عنوان ضرر و زیان مبلغی را به فروشنده بپردازد. همچنین فروشنده با توجه به اینکه بخشی از فرصت عرضه‌ی ملک و پیدا کردن مشتری در بازار مسکن را از دست داده، متضرر خواهد شد. بنابراین نمی‌توان تنها به بررسی صدور گواهی پایان کار اکتفا کرد و از تاریخ صدور پروانه ساختمان چشم پوشید. چرا که در همه‌ی شهرها به ویژه در تهران مجتمع‌های مسکونی مختلفی وجود دارند که بین تاریخ صدور پروانه و پایان کار در آن‌ها حدود ۱۰ سال و بیشتر اختلاف زمانی وجود دارد. برای مثال اگر تاریخ پایان کار یک واحد مسکونی نشان‌دهنده‌ی این باشد که ۱۰ سال از زمان بهره‌برداری از ساختمان می‌گذرد، نمی‌توان با تکیه بر این موضوع به طور قطعی گفت که سن ساختمان مورد نظر از زمان صدور پروانه ساخت زیر ۱۵ سال است.

تصمیم‌گیری برای سکونت یا ساخت‌وساز در جزیره کیش

در صورتی که خریدار به دنبال خرید خانه برای سکونت چندین و چند ساله‌ی خود باشد، طبیعی است که خانه‌ای سالم و با سن پایین بخواهد؛ اما یک انتخاب اشتباه می‌تواند همه برنامه‌ریزی‌های او برای سکونت را به بریزد. چرا که در صورت خریداری خانه‌ای قدیمی مجبور است تنها با گذشت چند سال خانه را تعویض کند. همچنین اگر فرد به دنبال ساخت‌وساز خانه‌ی موردنظر باشد، مطابق با سن خانه می‌تواند از تسهیلات مسکن برای نوسازی و بازسازی خانه استفاده کند.

با توجه به آنچه گفته شد، سن خانه اهمیت بسیار زیادی در اغلب معاملات ملکی دارد. به همین دلیل خریداران که بیشترین ضرر را از یک انتخاب اشتباه متحمل خواهند شد، باید بتوانند به درستی همه اسناد و مدارک را بررسی کرده و سن ساختمان را تشخیص دهند. تنها در این صورت است که می‌توانند از احتمالاتی مانند خسارات مالی و ضرر و زیان پیشگیری کنند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اگر درباره‌ی ساختمانی شک و شبهه دارید و نمی‌توانید به نتایج شفافی درباره‌ی سن ساختمان برسید، خطر نکرده و ملک مورد نظر را از بین ساختمان‌های منتخب خود حذف کنید.

 محاسبه سن ساختمان

سن ساختمان را از کجا بفهمیم

استعلام سن ساختمان

سن ساختمان از روی قبض برق

چگونه سن ساختمان را بفهمیم

تشخیص سال ساخت ساختمان

سال ساخت آپارتمان در سند

استعلام تاریخ پروانه ساختمان

استعلام سال ساخت ملک