اخبار

فرهنگ آپارتمان نشینی در جزیره زیبای کیش

در فرهنگ آپارتمان نشینی جزیره کیش از لحاظ قانونی و عرفی چندین قانون مورد بررسی قرار می گیرند، از این جمله این قوانین می توان به قوانین مجمع عمومی ساختمان، قوانین مرتبط با مدیر ساختمان، قوانین شارژ ساختمان (هزینه های مشترک)، قوانین مرتبط به سرایداری ساختمان مسکونی، قوانین نظم عمومی ساختمان اشاره کرد.

در قانون جزیره کیش برای نظم عمومی ساختمان و رضایت کامل هر یک از افراد قوانینی در نظر گرفته شده، که به موجب آن تمامی افراد حاضر در یک ساختمان مکلف به رعایت آنها بوده، و مدیر ساختمان در صورت رعایت نشدن این قوانین پس از اخطار به واحد های متخلف قادر به پیگیری موارد از طریق قانون می باشد.

 1. قرار دادن هر گونه اشیایی، و همچنین نگهداری از حیوانات در مشاعات و همچنین پارکینگ اختصاصی و کلاً در تمامی قسمت های ساختمان (حتی در آپارتمان) ممنوع است.
 2. قرار دادن کفش، و جاکفشی و هر وسیله اضافی در راهرو ها ممنوع می باشد.
 3. هر گونه تغییر در شکل و رنگ درب آپارتمان که منجر به تغییرات زیاد و ناهماهنگی در ظاهر کلی ساختمان شود ممنوع می باشد.
 4. ساختمان های مسکونی فقط برای استفاده مسکونی بوده و هر گونه استفاده اداری و تجاری در آنها ممنوع می باشد.
 5. قرار دادن کیسه زباله پشت درب آپارتمان، و یا حیاط آن ممنوع است.
 6. قرار دادن خودرو در دیگر قسمت های پارکینگ مجاز نبوده و هر واحد مجاز به قرار دادن یک خودرو در پارکینگ می باشد، همچنین قرار دادن خودرو در مسیر های خالی که برای دور گرفتن خودرو ها در نظر گرفته شده نیز ممنوع می باشد. جایگاه هر خودرو در پارکینگ نیز در صورت مجلس تفکیکی کاملا مشخص شده و هیچ یک از واحد ها در جای دیگری و به دلخواه حق پارک ماشین خود را ندارند.
 7. هر واحد دارای یک انباری بوده که انباری هر واحد به صورت مشخص در صورت مجلس تفکیکی ذکر شده و به موجب آن هیچ واحدی حق قرار دادن وسایل خود را در انباری دیگری ندارد.
 8. استفاده از انباری که در صورت مجلس تفکیکی به عنوان مشاعات شناخته می شود، برای کل ساختمان بوده و با نظر مجمع می تواند برای هر بهره برداری مورد استفاده قرار بگیرد.
 9. فضای خالی در زیرپله، اتاقک آسانسور در پشت بام و اتاقک تاسیسات در پارکینگ هر کدام برای مصارف ساختمان بوده و هیچ یک از اهالی حق قرار دادن وسایلی در آنجا را ندارند.
 10. هر گونه اسباب کشی و حمل مصالح ساختمانی با آسانسور ممنوع بوده و سرایدار مکلّف به ممانعت از انجام این عمل خواهد بود.
 11. استفاده از برق عمومی به هر دلیلی برای اشخاص جز مصارف ساختمانی ممنوع بوده و سرایدار مکلّف به ممانعت از انجام این عمل خواهد بود.
 12. در صورت تعمیرات و بنایی در هر یک از واحدها، هماهنگی های لازم باید سرایدار جهت نظافت انجام شده و هزینه های مرتبط با آن نیز بر عهده واحد مذکور خواهد بود.
 13. در شب های غیر تعطیل در ساعت 10 شب و روزهای تعطیل تا 12 ساعت شب واحد ها قادر به گرفتن مهمانی بوده، در غیر اینصورت رعایت سکوت کامل در ساختمان از جهت صدای مهمانان و صدای موسیقی در این ساعات الزامی است.
 14. بر طبق ماده 60 از قانون، استفاده از پارکینگ ساختمان برای برگزاری مجالس فقط با اجازه مدیر ساختمان و رضایت ساکنین امکان پذیر بوده، در غیر اینصورت جهت جبران هزینه های تحمیلی به ساختمان لازم است معادل چهار ماه شارژ به صندوق پرداخت شود.
 15. قرار دادن وسایلی که به پوشش ایزوگام صدمه وارد می کنند، ممنوع بوده و در صورت ایجاد صدمه واحد مذکور باید تمام هزینه های تعمیر را پرداخت کند.

حق همسایگی در جزیره کیش

براساس آیات و روایات انسان در تمام دوران زندگی خود همواره با سه نوع حق روبه روست که بایستی آن ها را ادا کند: « حقُ الله، حقُ النفس و حقُ الناس »؛ هر چند هر یک از حقوق یاد شده در جایگاه خود از اهمیت زیادی برخوردارند، اما در این میان تأکید بسیاری بر حقُ الناس شده است که نشان دهنده ی اهمیت ویژه ی حقوق دیگران است. حقُ الناس، انواع مختلفی دارد؛ از جمله حق پدر، مادر، همسر، فرزند، شریک، معلم،‌ شاگرد و… که یکی از آن ها نیز « حق همسایه » است. برای ایجاد محیطی آرام و دلپذیر برای زندگی لازم است نخست حقوق همسایگان شناخته و سپس به آن ها عمل شود. نکته ی مهم این است که این حقوق متقابلند و به عبارت دیگر برای طرف مقابل نیز تکلیف ایجاد می کنند.

در دین اسلام نه تنها بر اهمیت و حرمت همسایه تأکید شده است، بلکه به دلیل ارتباطاتی که انسان در آینده با همسایه ی خود پیدا خواهد کرد و حقوق و تکالیفی که ایجاد خواهد شد، تحقیق درباره ی همسایه بر خرید خانه نیز مقدم شمرده است؛ از این رو پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) در حدیثی می فرمایند: « همسایه را پیش از خانه، رفیق را پیش از راه و توشه را پیش از سفر باید انتخاب و تهیه کرد. » (۵) و در گفتاری دیگر می فرمایند: « پیش از خریدن خانه همسایه را پیدا کنید و پیش از مسافرت، رفیق سفر را بیابید. » (۶) مفهوم این احادیث این است که آنچه محل زندگی انسان را بیش از مکان ارزشمند می کند، افرادی هستند که انسان می خواهد در کنار آن ها زندگی کند. در همین رابطه « اوحدی » می گوید:

« تا ندانی که کیست همسایه *** به عمارت تلف مکن مایه »

این موضوع گذشته از جایگاه مهم روابط اجتماعی در فرهنگ دینی، بیانگر اصالتی است که اسلام به انسان های شایسته و خوب در زندگی می دهد. دقت در انتخاب همسایه ی خوب، پایبندی عاقلانه ی انسان را به روابط اجتماعی سالم و سازنده نشان می دهد. شاعر بزرگ ایران، ناصر خسرو نیز در این رابطه می گوید:

« همسایه ی نیک است تن تیره ات را جان *** همسایه ز همسایه برد قیمت و مقدار »

اما انسان پس از این که مکان زندگی خود را انتخاب و زندگی خود را در کنار سایر خانواده ها آغاز کردند، نسبت به یکدیگر حقوق و تکالیفی پیدا می کنند. نگاهی کوتاه و گذرا به آیات قرآن کریم و احادیث و روایات نقل شده از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و امامان (علیهم السّلام) در این رابطه روشنگر و قابل تأمل خواهد بود.

 فرهنگ آپارتمان نشینی در جزیره کیش

انشا فرهنگ آپارتمان نشینی

فرهنگ آپارتمان نشینی طنز

موضوع انشا فرهنگ آپارتمان نشینی

فرهنگ آپارتمان نشینی pdf

انشا فرهنگ آپارتمان نشینی چیست؟

عکس نوشته فرهنگ آپارتمان نشینی

اساسنامه آپارتمان نشینی

آموزش فرهنگ آپارتمان نشینی به کودکان