اخبار

پیش بینی رکود سنگین مسکن جزیره کیش در بهار

 

در حالی شیوع ویروس کرونا کاهش ۲۱ درصدی معاملات مسکن را در کشور به‌دنبال داشته که با تداوم این روند پیش‌بینی می‌شود سال ۹۹ این بخش رکود غیرتورمی را آغاز کند.  فروردین ماه هر سال، بازار مسکن روزهای کم فروغی را پشت سر می‌گذارد و تعداد معاملات در ماه همواره روند کاهشی قابل توجهی را تجربه کرده است.

برای فروردین سال 99 نیز همین وضعیت را می‌توان پیش بینی کرد، البته در این پیش بینی باید شیوع کرونا ویروس (کووید 19) را نیز در نظر گرفت. بر اساس آنچه که دیروز رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفته تعداد معاملات مسکن طی اسفندماه 98 در کشور 21 درصد کاهش یافته است. این کاهش دقیقا بر خلاف رویه معمول ماه‌های پایانی سال بوده، در واقع می‌توان گفت ویروس کرونا بازار مسکن را زمینگیر کرده است.

مختار حیدری کیا کارشناس حوزه مسکن در کیش با اشاره به آمار معاملات مسکن اسفند 98، اظهار کرد: در این مدت در جزیره کیش صرفا کاهش نرخ معامله را داشته ایم.وی افزود: در کل کشور نیز طی 26 روز ابتدای اسفند ماه 98 بالغ بر 50 هزار و 803 قرارداد خرید و فروش ملک امضا شده که نسبت به همین مدت در بهمن امسال و اسفند سال گذشته به ترتیب 21 و 27 درصد کاهش یافته است.

حیدری کیا با اشاره به این‌که عامل اصلی افت معاملات مسکن شیوع ویروس کرونا بوده است، گفت: تقریباً از ابتدای اسفند ماه بازار مسکن تحت تاثیر ویروس کرونا (کووید 19) قرار گرفت و متعاملین از مواجهه با یکدیگر امتناع کردند.به گفته وی، شاید در شرایط کنونی خرید و فروش خودرو یا ارز برای مردم اهمیت چندانی نداشته باشد اما به هر ترتیب کسانی که خانه خود را فروخته اند باید جایی را برای سکونت خریداری کنند و نمی‌توانند بیرون بمانند. مستاجران هم که قراردادشان تمدید شده باید در خانه جدید ساکن شوند. بنابراین ممکن است قراردادها به حالت تعلیق درآید اما نیاز بازار از بین نمی رود و انتظار داریم در یکی دو ماه آینده با فروکش کردن ویروس کرونا، بازار ملک به حالت نرمال برسد.

به دلیل تکمیل ظرفیت قیمتی در بازار مسکن، به هیچ عنوان در سال آینده جهش قیمت نخواهیم داشت.

با توجه به این مسئله و در نظر داشتن تاثیر ویروس کرونا بر بازارهای اقتصادی از جمله مسکن، نه تنها در فروردین بلکه در ماه‌های پس از آن نیز تعداد معاملات روند کاهشی در مقایسه با ماه‌های مشابه سال گذشته روند کاهشی در پیش خواهد گرفت.کاهش معاملات نیز قیمت مسکن را تحت تاثیر مستقیم قرار می‌دهد و می‌توان پیش بینی کرد این بخش سال جدید را با یک رکود غیرتورمی آغاز خواهد کرد.

موضوعی که عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز بر آن تاکید دارد؛ وقتی مراجعه و تقاضا برای خرید مسکن کاهش یابد، بازار در یک وضعیت رکودی قرار می گیرد، در این شرایط قیمت مسکن کاهش می یابد.

مختار حیدری کیا به تأثیر منفی شیوع بیماری کرونا در تعطیلی بازارهای اقتصادی، گفت: در شرایط کنونی فعالیت بسیاری از بازارهای اقتصادی از جمله بازار مسکن به دلیل شیوع این بیماری عملا متوقف شده و این مسئله آثار گسترده ای را به دنبال داشته است.

وی تصریح کرد: واضح و مبرهن است وقتی مراجعه و تقاضا برای خرید مسکن کاهش یابد، بازار در یک وضعیت رکودی قرار می گیرد، در این شرایط قیمت مسکن کاهش می‌یابد، چون فروشندگان برای تبدیل خانه به سرمایه، مشوق های مالی را ایجاد می کنند، از جمله اینکه در چنین وضعیتی قیمت ها را پایین می آورند تا خریداران برای خرید ترغیب شوند.

مختارحیدری کیا کارشناس بازار مسکن کیش: با توجه به وضعیت کنونی بیماری کرونا در کشور، به نظر می رسد که این بیماری در ماه های ابتدایی سال جدید نیز در کشور وجود داشته باشد، حال با روند نزولی قیمت مسکن، پیش بینی می شود که روند کاهش قیمت مسکن در سال آینده سرعت بیشتری بگیرد.

مشاور امور سرمایه گذاری در جزیره زیبای کیش

همکاری در  فروش  ساختمان های مسکونی

خرید – فروش – رهن – اجاره

حیدری کیا

09347699893

با ما حس ارزشمند یک انتخاب را تجربه کنید

کلمات کلیدی دیوار کیش

املاک ديوار كيش املاك  دیوار کیش املاک اجاره  سایت دیوار کیش املاک اجاره آپارتمان در کیش شهرک صدف اجاره خانه در کیش برای زندگی اجاره خانه محلی در کیش اجاره مغازه در کیش روی دیوار اگهی فروش ملک املاک کیش پیش فروش آپارتمان دیوار خرید آپارتمان در تهران با وام دیوار خرید آپارتمان در تهران شیپور خرید خانه روی دیوار دیوار کیش اجاره سوئیت دیوار کیش املاک اجاره رهن سوئیت ارزان در کیش سایت دیوار کیش املاک سوئیت کیش دیوار کانال تلگرام دیوار کیش کانال تلگرام دیوار کیش مسکن مهر کیش