اخبار

بررسی معاملات آپارتمان جزیره کیش نسبت به سال گذشته

مختار حیدری کیا کارشناس مسکن جزیره کیش با اشاره به وضعیت بازار مسکن پس از افزایش نرخ بنزین، اظهار کرد: افزایش نرخ بنزین روی خرید و فروش مسکن دو تاثیر گذاشته که از دو زاویه می‌توان به آن نگاه کرد، یکی از زاویه نرخ و دیگری از زاویه تعداد معاملات.

مختار حیدری کیا با بیان اینکه تعداد معاملات بعد از افزایش نرخ بنزین کاهش یافته که دو دلیل هم داشته است، عنوان کرد: یک دلیل افزایش نرخ و دیگری بروز برخی حوادث سیاسی و التهابات اجتماعی در کشور بوده است. ما وارد برهه‌ای شدیم که بنزین ابتدا و نقطه عطف این اتفاقات بود. بعد از اینکه بنزین گران شد، اغتشاشاتی به وجود آمد و بعد از آن نیز اقدام امریکا و پاسخ ما بود که تاثیر زیادی بر اموال غیر منقول مردم می‌گذارد؛ در تمام تاریخ نیز اینگونه بوده است.این اتفاقات بر صنف ما به شدت تاثیرگذار شد. عده‌ای از افرادی که پول داشتند، آن را به حوزه‌های دیگر بردند .

مختار حیدری کیا کارشناس مسکن کیش می گوید :زمانی که معاملات کاهش پیدا می‌کند، اگر کسی فروشنده واقعی باشد، مجبور است به هر قیمتی ملک خود را بفروشد، زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، نرخ پایه معاملاتی یک منطقه مشخص می‌شود و اتفاقات زنجیره‌ای صورت می‌گیرد که بعد از این اتفاقات زنجیره‌ای و مثلث‌وار، رکود کاهشی داشته است.

در حوزه ساخت‌وساز اتفاق دیگری افتاد، زمانی که بنزین گران شد، گازوئیل نیزافزایش پیدا کرد، بنابراین هزینه حمل‌ونقل درون بیرون شهری که مخصوص مصالح ساختمانی ساختمان‌های نوساز است و با کامیون از سرزمین اصلی انجام می‌شود، مقداری گران شد.

هزینه حمل‌ونقل ممکن است حدود ۲ تا ۳ درصد از نرخ تمام شده یک ساختمان را پوشش دهد که این گرانی ۵۰ درصدی کرایه حمل‌ونقل وقتی ۲ درصد در کل ساختمان تاثیر می‌گذارد، ممکن است حدود ۵ تا ۱۰ درصد با تورم انتزاعی بعد نرخ را افزایش دهد. اگر بگوییم تاثیر ریاضی افزایش نرخ بنزین دو درصد روی نرخ تمام شده اثر گذاشته، تاثیر انتزاعی نیز وجود دارد که حدود ۵ تا ۱۰ درصد تورم انتظاری دیده می‌شود.اتفاقاتی که رخ داد چندان خود را در بخش مسکن نشان نداد. قیمت‌های تمام شده در خانه‌های نوساز افزایش یافته و سازنده‌ها نرخ را حدود ۵ تا ۱۰ درصد افزایش دادند، اما خانه‌های معمولی و قدیمی‌تر که تاثیر بنزین در آن معنی‌دار نبوده، کاهش نرخ داشته تا فروش راحت‌تری داشته باشند. در مجموع اتفاق چندانی رخ نداده است.

وی با اشاره به اینکه اتفاق کوچکی در حمل‌ونقل سنگین رخ داد و بسیار در ساخت و ساز جزیره تاثیر گذار بود، تصریح کرد: بنزین روی حمل‌ونقل سبک یعنی وانت‌ها تاثیر گذاشت که بسیاری از اقلام ساختمان توسط وانت‌ها حمل می‌شود و چون بنزین گران شد، کرایه را افزایش دادند که تاثیر گذاشت، اما کامیون‌ها گازوئیلی نیز تاثیر چشمگیری روی قیمت ها داشتند و در این طبقه جای می‌گیرند

در این بین عده‌ای هم سوءاستفاده کردند، مانند افرادی که در کیش خانه‌های قدیمی داشتند و این افزایش قیمت حمل و نقل روی ساختمان ان ها تاثیری نداشته بود. افراد دارای خانه‌های نوساز و سازنده‌‎ها محق هستند و اگر ۵ تا ۱۰ درصد افزایش نرخ دادند نیز بیراه نگفتند، زیرا هزینه‌های تمام شده آنها افزایش پیدا کرده و در تمام قسمت‌ها نیز بی‌تاثیر نبوده، بنابراین نمی‌توانیم بگوییم افزایش نرخ بنزین بر بازار تاثیری نداشته است.

وی در خصوص میزان معاملات مسکن انجام شده، گفت: آمار معاملات مسکن در پاییز و زمستان امسال کاهش بسیار محسوسی داشته که این کاهش تا ۵۰ درصد نسبت به سال قبل بوده است.

وی در خصوص میزان معاملات مسکن انجام شده، گفت: آمار معاملات مسکن در پاییز و زمستان امسال کاهش بسیار محسوسی داشته که این کاهش تا ۵۰ درصد نسبت به سال قبل بوده است.

مشاور امور سرمایه گذاری در جزیره کیش

خربد-فروش-رهن-اجاره

حیدری کیا

09347699893

خرید آپارتمان در کیش با وام/خرید آپارتمان در کیش شهرک صدف/خرید خانه در کیش با وام بانکی/خرید خانه در کیش روی دیوار/خرید خانه ویلایی در کیش/خرید سوئیت در کیش/خرید ویلا در دامون ساحلی کیش/خرید ویلا ساحلی در کیش/دامون دريا كيش/دامون کیش ایر/دیوار کیش/سوئیت ساحلی کیش/شرایط وام مسکن در کیش/شهرك دامون ساحلي كيش/شهرک صدف کیش کجاست