اخبار

خرید و فروش مسکن در جزیره کیش به کما رفت

به دنبال پیش‌بینی کارشناسان بازار مسکن جزیره کیش در آینده دچار شوک قیمتی نخواهد شد و احتمالا معاملات در شرایط ثبات قیمتی به‌تدریج بالا می‌رود. اما تنش‌های سیاسی در منطقه، بازار مسکن جزیره کیش را در حالت کما قرار داد و معاملات به یکباره نزدیک به صفر شد. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند با فروکش کردن تنش‌ها در روزهای آینده آرامش بر بازار مسکن جزیره کیش حاکم شود.

اما اتفاق جدیدی که با تغییر نرخ بنزین افتاده این است که نرخ پیشنهادی از سوی برخی مالکان در جزیره کیش، به‌خصوص مالکان واحدهای کلیدنخورده در جزیره کیش افزایش چشمگیری داشته است. در شرایطی که میانگین نرخ مسکن بر اساس معاملات قطعی در جزیره کیش 12میلیون تومان در هر متر مربع گزارش شده نرخ‌های پیشنهادی در آگهی‌های فروش ملک در جزیره  اعداد و ارقامی تا حدود دو برابر و حتی بیشتر را نشان می‌دهد. گذشته از این‌که برای چنین واحدهایی مشتری پیدا نمی‌شود، بازار مسکن تحت تاثیر نرخ‌های نجومی می‌تواند دوباره به فاز رکود بخزد. البته در بین انبوه فایل‌های نجومی، معدود واحدهای زیر نرخ هم یافت می‌شود که آنها هم مشتری چندانی ندارد. اما به هر حال این دوگانگی می‌تواند به رونق نیم‌بند بازار آسیب وارد کند.

بر اساس اعلام دفاتر املاک جزیره کیش در سایر مناطق رشد قابل توجهی در قیمت‌های پیشنهادی اتفاق نیفتاده اما تعداد فایل‌های به‌قیمت و زیرقیمت به طور محسوسی کاهش یافته و عمده مالکان این نوع واحدها، فروش را به حالت تعلیق درآورده‌اند. این سردرگمی در ماه‌های اسفند سال قبل و اردیبهشت امسال نیز مشاهده شد که نهایتا با ایجاد ثبات در سطح اقتصاد کلان و آرامش بازار ارز، بازار مسکن مسیر با ثباتی را در پیش گرفت و حتی برای چهار ماه پی در پی تا قبل از آذرماه شاهد رشد منفی نرخ بودیم.

مختار حیدری کیا، کارشناس بازار مسکن جزیره کیش درباره تحلیل این بازار در شرایط کنونی گفت: از چند زاویه می‌شود اوضاع بازار مسکن کیش در شرایط فعلی را بررسی کرد؛ در تمام کشورها نوسانات نرخ در چنین شرایطی تا حد زیادی به سیاست‌های اتخاذ شده دولت‌ها مربوط می‌شود. ممکن است برای پاسخگویی به عطشی که برای خرید کالاهای سرمایه‌ای به وجود می‌آید دولت‌ها به سمت افزایش نقدینگی بروند که منجر به ایجاد زنجیره‌ای از تورم در تمام حوزه‌ها از جمله مسکن شود و حتی به اعداد غیر قابل کنترلی برسد. اما در مقطع فعلی که نگرانی‌ها از بین رفته چنین فرضیه‌ای برای بازار مسکن در ایران قابل تصور نیست.

مشاور املاک در جزیره کیش

(خرید و فروش – رهن و اجاره )

            حیدری کیا       

       09347699893

اجاره آپارتمان سالانه در کیش/اجاره خانه در کیش برای زندگی/اجاره خانه روستایی در کیش/اجاره خانه محلی در کیش/اجاره روزانه اپارتمان در شهر افتاب کیش/اجاره روزانه آپارتمان در شهرک صدف کیش/اجاره روزانه آپارتمان در کیش/اجاره روزانه ویلا و آپارتمان در کیش/اجاره سوئیت ارزان در کیش/اجاره سوئیت بدون خواب در کیش/اجاره سوئیت در شهرک صدف کیش/اجاره سوئیت در کیش بدون شناسنامه