اخبار

تولید مسکن بعنوان اثر گذارترین مولفه در توسعه کیش

این روز‌ها بازار مسکن ایران و به تبع جزریه زیبای کیشبه عنوان مهم‌ترین بخش اقتصادی کشور دچار تلاطم‌های بسیار زیادی شده است به طوری که به گفته بسیاری از کارشناسان مسکن در چند سال گذشته این بازار چنین جهش نرخ و رکود معاملاتی را تجربه نکرده بود.

مسکن در یک سال گذشته بیش از ۱۵۰ درصد رشد نرخ و رکود ۷۵ درصدی را تجربه کردده بود که همزمان با ایجاد ثبات در بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله ارز و سکه این بازار روی آرامش را به خود دید که آمار‌ها نشان دهنده کاهش ۳۰ درصدی در طول ۳ ماه گذشته را نشان می‌دهد.

بسیاری از متقاضیان بازار مسکن که به دلیل رشد جهشی قیمت‌ها از خرید مسکن نا امید شده بودند با مطرح کردن طرح بزرگ اقدام ملی مسکن ریشه‌های امید خانه دار شدن در آنها جوانه زد.

بسیاری از کارشناسان این بخش معتقد هستند که دولت علاوه بر افزایش تولید باید زمینه‌های حذف سوداگران و دلالان این بازار را فراهم کند چرا که گرداننده اصلی نوسان در این بازار سوداگرانی هستند که در طول چند ماه گذشته قیمت‌ها را در این بازار چند برابر کرده‌اند البته بسیاری از این سوداگران با احتکار خانه‌های خالی و پرداخت نکردن مالیات توانسته‌اند اثر منفی بر این بازار بر جای بگذارند.

سازمان منطقه آزاد کیش باید سختگیری‌های خود را در حوزه سرمایه‌گذاری مسکن و تولیدات این بخش کاهش دهد تا سرمایه‌گذاران و سازندگان این بخش برای ورود به این بازار رقبت داشته باشند.

مختار حیدری کیا کارشناس امور ملک و مسکن در جزیره کیش با اشاره به اینکه مهم‌ترین دستگاهی که در اجرا و تکمیل این سامانه می‌تواند موثر باشد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است و وزارت راه و شهرسازی هم باید با توجه به آنکه با دستگاه‌ههای دولتی اختصاص دارد هر چه سریع‌تر آنها را در تکمیل اطلاعات فرا بخواند.

وضعیت کنونی بازار مسکن در مقایسه با سال‌های گذشته نامناسب است، هم‌اکنون این بازار در رکود سنگینی به سر می‌برد و به دلیل آنکه در سال گذشته نرخ مسکن افزایش چشمگیری داشته است، بنابراین قدرت خرید مردم در این بازار بسیار کاهش یاُفته است.

کاهش چشمگیر قدرت خرید مردم در این بازار زمینه‌ساز اُفت قیمتی ۱۵ تا ۲۰ درصدی نرخ مسکن شده و این در حالی است که بسیاری از مسئولان ادعا می‌کنند که اقدامات دولت زمینه‌ساز رونق و کاهش نرخ مسکن شده است.

بازار مسکن به عنوان یکی از اصلی‌ترین نیاز‌های اقتصادی مردم در کشور به شمار می‌رود که در چند سال گذشته با توجه به نوسانات اقتصادی در کشور بسیار تحت تاثیر قرار گرفته و همین موضوع باعث کارهش قدرت خرید مردم شده است اما امیدواریم با توجه به اقداماتی که از امسال آغاز شده و همچنین با اجرایی شدن طرح اقدام ملی و تکمیل سامانه املاک و اسکان مسکن تا پایان سال آینده خوبی را برای این بازار رقم بزنیم.

خرید اقساطی آپارتمان در کیش/خرید آپارتمان در دامون کیش/خرید آپارتمان در شهر آفتاب کیش/خرید آپارتمان در کیش با وام/خرید آپارتمان در کیش شهرک صدف/خرید خانه در کیش با وام بانکی/خرید خانه در کیش روی دیوار/خرید خانه ویلایی در کیش/خرید سوئیت در کیش