اخبار

سامان دادن به بازار ساخت و ساز و مسکن در ایران

عوامل بسیاری بر افزایش دو برابر قیمت تاثیرگذار بوده که علاوه بر تاثیر رکود سال‌های گذشته و کاهش تولید که یکی از عوامل قابل پیش‌بینی شوده،‌از عوامل دیگر می‌توان به نوسان‌های بازارهای موازی از جمله ارز و سکه اشاره کرد. با افزایش تورم و کاهش سود سپرده‌های بانکی در سال گذشته بخش عمده‌ای از نقدینگی کشور به سمت بازارهایی که می‌تواند باعث حفظ ارزش سرمایه شوند از جمله مسکن حرکت کرده که افزایش قیمت‌ها را تشدید کرده است.

در واقع حرکت مسکن از سمت یک کالای مصرفی به سمت یک کالای سرمایه ای و معاملات پرسود آن در غیاب مالیات‌های کنترل کننده باعث تشویق دلالان و سوداگران به فعالیت در این بازار و دامن زدن به نابسامانی آن شده است.

در کنار عوامل، موضوع مهم دیگر تاثیرگذار بر بازار مسکن عدم تعادل بین عرضه و تقاضای مسکن است. مطابق سرشماری 1395 مسکن موجود در کشور حدود 25.4 میلیون واحد بوده که از این تعداد 22.8 میلیون واحد دارای سکنه و 2.6 میلیون واحد خالی است.

مختار حیدری کیا با اشاره به این‌که مطابق آمار مرکز آمار ایران هم‌اکنون ۲.۶ میلیون واحد مسکونی خالی در کشور داریم، اظهار کرد: از این تعداد واحد مسکونی بیش از ۵۰۰ هزار واحد در تهران قرار دارد.وی ادامه داد: خانه‌های خالی ظرفیت بزرگی در کشور به شمار می‌رود که معطل مانده و باید هر چه سریع‌تر به چرخه مصرف وارد شود.

وی تاکید کرد: این واحدهای مسکونی ثروت ملی هستند و عقلانی  و اصلا درست نیست ظرفیتی عظیم این‌چنینی بلااستفاده بماند.

کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر این‌که این ظرفیت در کشور قابل جایگزینی نیست، افزود: نباید دولت اجازه دهد مثلا فردی ۵۰ دستگاه واحد مسکونی داشته باشد و آنها را خالی نگه دارد تا بعدا با قیمت‌های بالا به فروش برساند.

خانه‌های خالی باید از چرخه انحصار خارج شود،

 در دنیا با ابزار مالیات بر خانه‌های خالی اجازه نمی‌دهند واحد مسکونی خالی بماند؛‌ زمین متعلق به همه است و نمی‌توانیم و نباید اجازه داد در این بخش انحصار به وجود آید.

چنانچه خانه‌های خالی با یک نرخ موثر شناسایی شده و از آنها مالیات دریافت شود به طور قطع قیمت مسکن ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت.

کلمات کلیدی مسکن

بازار مسکن جزیره زیبای کیش

اجاره خانه روستایی در کیش/اجاره خانه محلی در کیش/اجاره روزانه اپارتمان در شهر افتاب کیش/اجاره روزانه آپارتمان در شهرک صدف کیش/اجاره روزانه آپارتمان در کیش/اجاره روزانه ویلا و آپارتمان در کیش/اجاره سوئیت ارزان در کیش/اجاره سوئیت بدون خواب در کیش/اجاره سوئیت در شهرک صدف کیش/اجاره سوئیت در کیش بدون شناسنامه/اجاره سوئیت ساحلی در کیش ارزان/اجاره ماهانه آپارتمان در کیش/اجاره ماهانه آپارتمان مبله در کیش/اجاره ویلا در کیش ارزان/ديوار كيش املاك/دیوار کیش املاک اجاره/رزرو سوئیت کیش صدف-رهن و اجاره شهرک صدف-سایت دیوار کیش املاک-سایت شهر آفتاب کیش-سوئیت صدف کیش/فاز 3 شهرک صدف کیش/قیمت اجاره آپارتمان مبله در کیش/لیست قیمت اپارتمان در کیش/مسکن مهر کیش