اخبار

رکود وحشتناک بازار اجاره مسکن در جزیره زیبای کیش

بسیاری از کارشناسان معتقدند بازار مسکن در آستانه رکودی تازه قرار دارد، رکودی که می‌تواند حتی به تعدیل قیمت در ماه‌های پیش رو منجر شود.

برخی فعالان بازار مسکن در جزیره زیبای کیش می گویند: مالکان در جزیره کیش شانسی برای افزایش اجاره به اندازه قیمت ندارند چرا که دستمزدها افزایش چندانی نداشته و چاره ای نیست جز آنکه اجاره‌ بها را حداکثر ۲۰ درصد افزایش دهند.

افزایش شتابان قیمت مسکن در جزیره کیش، اندکی پس از نوسانات ارزی و تضعیف چند صددرصدی ارزش ریال، اولین بازاری بود که تورم افسارگسیخته را آغاز کرد. این در حالی است که تا آغاز سال ۹۶ رکود بلندمدتی که از پایان سال ۹۲ شروع شده بود و هنوز یک سال نبود که بازار رونق را تجربه می کرد. گرچه رونق مسکن در سال گذشته سود خوبی نصیب سرمایه‌گذاران و سازندگان کرد ولی بازگشت به چرخه رکود را تسریع کرد.

بسیاری از کارشناسان حالا معتقدند بازارخانه و مسکن در جزیره کیش در آستانه رکودی تازه قرار دارد، رکودی که می‌تواند حتی به تعدیل قیمت در ماه‌های پیش رو منجر شود. آنچه اهمیت دارد اما رشد شدید بهای اجاره تحت تاثیر رکود در بازار خرید و فروش است. افزایش قیمت اجاره‌بها سبب شده است بسیاری از مستاجران به منظور مدیریت مالی خود نسبت به اجاره خانه در مناطق ارزان‌تر اقدام کنند یا کلا اقدام به خارج شدن از جزیره بنمایند.در ماه های آینده و با رسید فصل قراداد های اجاره این روند ادامه دار خواهد بود.

این اتفاقات خود تاثیری به سزا بر کاهش کیفیت زندگی و سطح رفاه بر جا می‌گذارد.

مختار حیدری کیا مبنی بر وضعیت رکودی بازار مسکن،در جزیره کیش تاکید می نماید: رکود سنگینی بازار جزیره کیش را در بر گرفته که به نظر من قطعا تا پایان سال ادامه خواهد داشت. این کسادی که در سال جاری شروع شده، عمیق‌ترین رکودی است که بازار مسکن کیش به خود دیده و از تمام رکودهای پیشین شدیدتر است. بنا بر آمار هم اکنون ۷۰ درصد از معاملات مسکن نسبت به سال گذشته کمتر شده که رکوردشکنی بزرگی است. به نظر نمی رسد تا پایان سال حداقل بازار مسکن روزهای بهتری را به خود ببیند.در عین حال فعالان ملک و مسکن در جزیره کیش از کاهش شدید حجم معاملات بازار و همچنین تقاضا برای خرید و فروش آپارتمان و ملک سخن می‌گویند، بررسی‌ها نشان می‌دهد تحت تاثیر افزایش قیمت‌ها، واحدهای مسکونی متراژ کوچک و همچنین با سنینی بالاتر از ۱۵ سال در بازار معامله می‌شوند . دلیل این اتفاق نیز کاهش قدرت خرید در جزیره کیش تلقی می‌شود.

اجاره خانه در کیش برای زندگی