اخبار

در بازار مسکن جزیره کیش باید خریدار باشیم یا فروشنده؟

مختار حیدری کیا مشاور امور مسکن در جزیره کیش در رابطه با دوره های رکود و رونق مسکن در جزیره کیش می گوید: این دوره اغلب چهار سال طول می کشد، یک تا یک و نیم سال رونق و دو تا دو و نیم سال رکود.در سوی دیگر افزایش نرخ تورم با رشد منفی همراه شد؛ آخرین آمارها نرخ تورم سال ۹۷ را نزدیک به ۳۰ درصد اما رشد اقتصادی را منفی ۴.۹ درصد نشان می دهد. افزایش نرخ خط فقر و کاهش معیشت خانوار عملا نفس بازار را کم رمق کرد، بازاری که با سرعت هرچه تمام تر شاخص های تورمی را یک به یک کنار می زد نهایتا در مقابل کاهش تقاضای شدید قرار گرفته که از آغاز سال جاری فروش را تضعیف کرده است.

چنانچه کسی قصد سرمایه گذاری در جزیره زیبای کیش دارد، بخش مسکن را منطقه ممنوعه بداند، زیرا رکود از نیمه دوم سال خودش را به بازار تحمیل می کند و بعید است تا سه سال آینده حتی افزایش قیمت ها به اندازه نرخ تورم هم باشد. اکنون زمان خوبی برای مسکن نیست. این گفته های مختار حیدری کیا کارشناس املاک در جزیره زیبای کیش است که باور دارد بدون یک تدبیر مناسب نمی توان انتظار زودهنگام این شرایط را داشت.

وی با تاکید بر شدت گرفتن رکود مسکن در نیمه دوم سال در جزیره کیش تصریح کرد: البته در نیمه دوم به احتمال زیاد تعداد پروانه های ساخت و ساز افزایش می یابد چرا که افزایش قیمت مسکن در ۱۵ ماه گذشته آن قدر وسوسه کننده هست که سازندگان را به ادامه ساخت و ساز ترغیب کند.

با این همه دوره رکود در جزیره زیبای کیش این بار طولانی تر خواهد بود چرا که فاصله میان مزد و قیمت مسکن آن قدر زیاد است که به این راحتی نمی توان آن را با تسهیلات مرسوم تامین کرد. در ایران دهه ۶۰ و ۷۰ این فاصله ۱۰ سال بود، یعنی کارمند و کارگر با ۱۰ سال حقوق خود صاحبخانه می شدند ولی اکنون میانگین یک متر مربع خانه که ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام شده نزدیک به ۹ ماه حداقل دستمزد است. درنتیجه اگر فردی تمام عمر خود را کار کند و همه درآمدش را پس انداز کند نهایتا پس از ۳۰ سال یک واحد ۵۰ متری در مناطق میانی در جزیره کیش خواهد داشت.

مختار حیدری کیا با تاکید بر نقش تقاضا، گفت: به هر حال افزایش ساخت و ساز در نیمه دوم سال پاسخی نخواهد گرفت چرا که قدرت خرید یاری نمی دهد. به همین دلیل نیمه دوم سال رکود مسکن خود را کاملا نمایان می کند. از سوی دیگر نشانه ها حاکی از شدت بیشتر و طولانی تر شدن این دوره رکودی نسبت به گذشته است، چرا که بدون یک تدبیر خاص، جامعه اگر بخواهد هم نمی تواند در عمل صاحب خانه شود. درنتیجه رکود این دوره می تواند شدید تر از رکودهای پیشین در جزیره کیش باشد.

مختار حیدری کیا تدابیری چون تامین زمین رایگان یا تسهیلات ارزان به نحوی که فروشنده و خریدار به جای یکدیگر با بانک روابط پولی داشته باشند را از جمله تدابیری دانست که قوه مجریه می تواند با اجرای آن رکود را تضعیف کند. او افزود: چنانچه تدبیر کافی نداشته باشیم، رکود طولانی تبعات بیشتری دارد. اگر از آسیب مشکل مسکن در میان خانوار بگذریم، سهم اشتغال را نمی توان به راحتی نادیده گرفت آن هم در شرایطی که اقتصاد به طور کل با تورم و رکود شدیدی مواجه است و اشتغال بخش مسکن می تواند نیاز بخش ضعیف‌تر جامعه برای درآمدزایی را تخفیف دهد.

در عین حال فعالان بازار نیز به این سئوال که وقتی خرید مسکن است یا فروش پاسخ روشنی نمی دهند و می گویند هر قدر این بازار در سال گذشته سود شیرین برای سرمایه گذار داشت، امسال ریسک عجیب دارد . قیمت ها چنان بالا و پایین می رود که اگر کسی نگاه کوتاه مدت داشته باشد ممکن است هیچ توفیقی برای پول کردن ملک خود نداشته باشد.

این وضعیت حتی در واحدهایی با متراژ متوسط در مناطق میانی و ارزان تر جزیره کیش نیز وجود دارد چرا که برخی می گویند حاضران این بازار تنها کسانی هستند که قدرت خرید واحدهای ۴۰ تا ۵۰ متری را دارند و با دریافت تسهیلاتی امکان خرید یافته اند. از این رو کسی توصیه به سرمایه گذاری در بازار مسکن با نگاه کوتاه مدت ندارد.