اخبار

وضعیت بازار اجاره مسکن در جزیره زیبای کیش

مختار حیدری کیا از مشاوران املاک جزیره می‌گوید نرخ‌های اجاره در مناطق مختلف جزیره  از 30 تا 50 درصد افزایش یافته و در برخی مناطق شاهد افزایش بیش از 50درصد بوده‌ایم. وزارت راه و شهرسازی نیز پیش‌نویسی را به منظور ساماندهی بازار اجاره با اهرم مالیاتی تعیین کرده که در حال بررسی در کمیسیون اقتصاد هیات دولت است.آمار غیر رسمی حکایت از آن دارد که اجاره‌بها بصورت متوسط در جزیره کیش 30 درصد نسبت به اردیبهشت سال قبل افزایش داشته است. با این حال بررسی‌های میدانی گویای آن است که نرخ‌های اجاره در جزیره کیش از 30 تا 50 درصد رشد یافته و رهن کامل در بیشتر مناطق جزیره به متری  2 میلیون تومان رسیده است.

مشاوران املاک جزیره کیش می‌گویند اجاره‌بهای خانه‌هایی که سال قبل با نرخ 40 میلیون ودیعه و 1.5میلیون تومان ماهیانه اجاره داده می‌شد، امسال به 80 میلیون ودیعه و حدود نرخ اجاره سال قبل افزایش پیدا کرده است. از سوی دیگر به دلیل کاهش نرخ سود بانکی، موجران  در جزیره کیش ترجیح می‌دهند به جای پول پیش، اجاره بها دریافت کنند.

در شرایطی که قیمت خانه در جزیره زیبای کیش112 درصد افزایش یافته، نرخ‌های اجاره هنوز پایین‌تر از نرخ رشد قیمت مسکن است. مختار حیدری کیا کارشناس مسکن در جزیره کیش معتقد است به علت پایین بودن توان جامعه مخاطب بازار اجاره، نرخ‌ها در این بازار نمی‌تواند از حد متعارف بالاتر برود.

برای یک واحد 74متری 10سال ساخت در محله نوبنیاد کیش 40میلیون تومان پول پیش و دو میلیون تومان اجاره در نظر گرفته شده است.

در برج هلی دوقلوی کیش قیمت رهن کامل یک  واحد 95 متری که قبل از گرانی 270 الی 300 میلیون تومان بود حال به 450میلیون تومان رهن کامل افزایش پیدا کرده است.در منطقه شهرک صدف قیمت متوسط هر یک متر رهن آپارتمان در حدود سه میلیون تومان می باشد

بر اساس پیش‌نویس وزارت راه و شهرسازی، مالکان مجتمع‌های مسکونی دارای سه واحد استیجاری و یا بیش‌تر که با رعایت الگوی مصرف مسکن بنا به اعلام وزارت راه و شهرسازی ساخته شده یا می‌شوند و یا درآمد هر شخص ناشی از اجاره واحد یا واحدهای مسکونی در جزیره زیبای کیش تا مجموع ۲۰۰ مترمربع زیربنای مفید، در طول مدت اجاره از ۱۰۰ درصد مالیات بر درآمد املاک اجاری معاف می‌باشند، مشروط بر آنکه اولاً میزان افزایش اجاره بها بیشتر از نرخ رشد اجاره بهای اعلامی از سوی «کمیته ملی تعیین نرخ افزایش اجاره بها» متشکل از نماینده کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، نماینده کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی، نماینده وزارت راه و شهرسازی (رئیس کمیته)، نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی (دبیر کمیته)، نماینده شورای عالی استان‌ها، نماینده اتحادیه مشاورین املاک، نماینده دادستانی کل کشور، نماینده بانک مرکزی و نماینده سازمان حمایت از مصرف کندگان و تولیدکنندگان، نباشد.دوماً حداقل مدت اجاره در قرارداد اجاره واحد مشمول معافیت در هر بار کمتر از دو سال نباشد مگر این‌که مستأجر متقاضی عدم تمدید مدت قرارداد اجاره باشد و سوم یک نسخه قرارداد اجاره (اعم از رسمی یا تنظیم شده در بنگاه معاملات املاک) در زمان ارائه اظهارنامه مالیاتی به اداره امور مالیاتی مربوطه ارائه شود.

اجاره خانه در کیش برای زندگی

اجاره روزانه ویلا و آپارتمان در کیش

 

جهت ثبت رایگان آگهی های ملکی خود (خرید و فروش – رهن و اجاره )در جزیره زیبای کیش می توانید با ما تماس بگیرید

۰۹۳۴۷۶۸۹۸۹۳

اجاره روزانه ویلا و آپارتمان در کیش