اخبار

رشد اجاره‌ بهای مسکن در جزیره کیش کنترل خواهد شد

افت ۳۶ درصدی معاملات مسکن در اردیبهشت ماه سال جاری نشان می‌دهد که بازار مسکن در حال ورود به یک کسادی در سالگرد رشد جهشی قیمت‌ها است.جهش قیمت مسکن در جزیره زیبای کیش دو برهه سال ۹۶ و اردیبهشت ۹۷ به گونه‌ای بود که باعث شد، قدرت خرید از همان روزها روز به روز کاهش پیدا کند و نبود تسهیلات مناسب و برنامه برای بالا رفتن قدرت متقاضیان باعث شد تا روند معاملات مسکن کیش این روزها با افت قابل ملاحظه‌ای همراه شود.

کارشناسان مسکن در جزیره کیش بر این باور هستند، افزایش قیمت مسکن در سال ۹۶ و سپس در اردیبهشت ماه ۹۷ شوک عجیبی به بازار وارد کرد و همین موضوع باعث شد، قدرت خرید به مرور کاهش یابد، اگر چه فعالان اقتصادی و مسولان ارشد وزارت راه و شهرسازی بر این باور هستند که رشد قیمت مسکن به دلایل مختلفی مثل رشد نرخ ارز و سایر موارد کلان اقتصادی بوده است.

محمد صادقی یکی از مشاوران املاک فعال در جزیره زیبای کیش می‌گوید، سال گذشته برخی متقاضیان مسکن که قدرت خرید هم داشتند، دست نگه داشتند تا بلکه ثبات قیمت به مسکن برگردد، لذا منتظر ماندند که ببینند آیا در ماه‌های آتی قیمت‌ها کاهش می‌یابد یا خیر؟ همین موضوع باعث شد تا از آنها این روزها قدرت خرید نداشته باشند و به عنوان جامانده‌های خرید مسکن در جزیره کیش یاد شود.

محمد صادقی دستگردی با تاکید بر اینکه دو تفاوت میان رشد قیمت مسکن سال ۹۶ با سال ۹۷ وجود دارد، گفت: در همان روزها نیز بنده پیش بینی کرده بودم که بعید است، قیمت‌ها به حالت قبل بازگردد.

وی معتقد است، افزایش قیمت خانه در کیش در اردیبهشت پارسال را اگر بخواهیم با افرایش قیمت مسکن در سال ۹۶ مورد بررسی قرار دهیم، باید بگوئیم که افزایش قیمت مسکن در سال ۹۶ تا حدودی طبیعی بود، اما افزایش قیمت مسکن در اردیبهشت ماه ۹۷ تا حدودی غیرطبیعی بود که ناشی از اثرات سیاست‌های خارجی و تحریم و نوسانات نرخ ارز بود.

گزارش بانک مرکزی در روز گذشته نشان می‌دهد که تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی در ایران در اردیبهشت ماه سال جاری به ۱۲.۱ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۶.۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

اما نکته جالب اینکه رشد قیمت  در روزهای کسادی بازار مسکن در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی جزیره زیبای کیش.80 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۲.۵ و ۱۱۲.۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین در اردیبهشت ماه سال 1398، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در کیش از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی جزیره کیش 9 میلیون و ۶۷۰ هزار تومان بود که نسبت به فروردین امسال ۱۲.۵ درصد و نسبت به اردیبهشت سال گذشته ۱۱۲ درصد افزایش داشته است.

محمد صادقی دستگردی کارشناس بازار مسکن نیز درباره این پرسش که قیمت مسکن در سال ۹۸ چه خواهد شد؟ می‌گوید، چنانچه به تاریخچه صنعت ساخت‌وساز بعد از انقلاب نگاهی بیاندازیم، شاهد خواهیم بود که قیمت مسکن در یک دوره چهار ساله و یا پنج ساله با رکود مواجه می‌شود و قیمت‌ها در دوره کوتاهی روند فزونی به خود می‌گیرد، بعد از این دوره قیمت‌ها در مقطع زمانی کوتاه تثبیت می‌شود.وی خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط پیش‌آمده و افزایش ۷۰ تا ۸۰ درصدی نرخ مسکن نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به نظر می‌رسد که قیمت مسکن برای سال ۹۸ روند تثبیت‌شده‌ای را طی خواهد کرد.*رشد قیمت مسکن جزیره کیش در سال جاری کمتر از نرخ تورم عمومی اعلام شده از سوی بانک مرکزی میباشد.

اجاره آپارتمان سالانه در کیش

 

جهت ثبت رایگان آگهی های ملکی خود (خرید و فروش – رهن و اجاره )در جزیره زیبای کیش می توانید با ما تماس بگیرید

۰۹۳۴۷۶۸۹۸۹۳