اخبار

بررسی بازار مسکن جزیره کیش و تاثیر تحولات سیاسی

پیش‌بینی می‌شود در روزهای آتی نبض بازار ملک بیشتر از آنچه تحت تاثیر نوسانات احتمالی دلار باشد، متاثر از تحولات سیاسی خواهد بود، از آنجا که سمت تقاضا در برابر سطح فعلی قیمت‌ها در بازار مسکن، توان خرید ندارد و همچنین با توجه به اینکه نبض معاملات در رکود است و انتظار کاهش بیشتر نرخ نیز وجود دارد.

تحقیقات میدانی از بازار معاملات مسکن در جزیره زیبای کیش حاکی است: روز گذشته حداقل تا اوایل عصر برای خیلی از عرضه‌کنندگان فایل‌های فروش آپارتمان، به لحاظ عدم مراجعه تقاضا، وضعیت بازار حالت تعطیلی داشت

تنها گروهی که در بازار معاملات ملک حاضر شدند افرادی بودند که برای انعقاد قرارداد و تکمیل حلقه آخر از فرآیند معاملاتی خود مجبور شدند نسبت به انجام تعهد زمانی به یکدیگر (خریدار و فروشنده) اقدام کنند و در نتیجه به پای میز قرارداد آمدند.

در چند روز اخیر جزیره زیبای کیش جست‌وجوهای ملکی، مراجعه متقاضیان خرید و حتی مراجعه متقاضیان فروش در بازار مسکن در حد بسیار ضعیف انجام شد. وضعیت بازار مسکن نشان می دهد، معاملات ملک طی هفته‌های آتی از یک عامل بیرونی جدید نیز تاثیر خواهد گرفت.

درحال‌حاضر بازار مسکن جزیره کیش در مجموع با ۵ پارامتر کلیدی اثرگذار مواجه است که سه مورد از آنها عوامل درونی بازار ملک است و دو مورد دیگر بیرونی اما یکی از آنها اقتصادی و دیگری که به‌تازگی ظاهر شده، کاملا سیاسی محسوب می‌شود. «شرایط رکود بر معاملات خرید مسکن»، «وام‌های جدید»، «قدرت خرید متقاضیان»، «نوسانات نرخ ارز» و «اوج‌گیری تنش سیاسی در منطقه متاثر از گردن کشی امریکا» پنج پارامتر کلیدی تاثیرگذار بر نبض معاملات و نرخ مسکن است.

مداخلات امریکایی‌ها در منطقه که در آخرین نمونه جنایتکارانه‌اش به شهادت سردار سلیمانی و یارانش در عراق منجر شده، تنش در منطقه را به اوج خود رسانده است. بدیهی است که ایران برای دفاع از تمامیت ارضی خود با هر نوع تجاوز، مقابله خواهد کرد و به هر نوع عملیات تروریستی واکنش نشان خواهد داد.

تنش سیاسی، بازارهای اقتصادی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. کمااینکه در بازار مسکن -که همواره یک بازار دیراثرپذیر در برابر متغیرهای بیرونی به حساب می‌آید- اکنون همین نوع تنش توانسته تاثیر بگذارد و این بازار متفاوت از هر زمان دیگری، این بار خیلی زود به تغییر اوضاع سیاسی -به‌خاطر شدت تغییر و تحولات- واکنش نشان داده است.

درحال‌حاضر دو طرف بازار مسکن نظاره گر تحولات منطقه هستند. در این میان دو نگاه درباره اثر کوتاه مدت تنش‌های سیاسی بر بازار ملک مطرح است. نگاه اول تاکید دارد: میل به سرمایه‌گذاری در بازار ملک و خرید آپارتمان در هفته‌های آتی به شدت کاهش پیدا می‌کند و تا زمانی که سمت تقاضا نتواند به تحلیل روشنی از تحولات سیاسی در منطقه به‌خصوص بعد از جنایت امریکایی‌ها در به شهادت رساندن سردار حاج قاسم سلیمانی دست پیدا کند، وارد بازار خرید ملک نخواهد شد.

بر این اساس احتمالا در روزها و هفته‌های آینده تقاضای سرمایه‌ای به شدت کاهش پیدا می‌کند و تا حدودی تقاضای مصرفی نیز خرید را به تاخیر خواهد انداخت. در این حالت، فعالان بازار مسکن اولویت دیده‌بانی را از بین دو جهت‌دهنده «نرخ دلار» و «تنش سیاسی»، احتمالا به دومی اختصاص می‌دهند.

از این بابت است که پیش‌بینی می‌شود در روزهای آتی نبض بازار ملک بیشتر از آنچه تحت تاثیر نوسانات احتمالی دلار باشد، متاثر از تحولات سیاسی خواهد بود. اما نگاه دوم به تاثیر تنش‌های سیاسی بر بازار مسکن، بر «ادامه معاملات ملک در سطح حداقلی فعلی» تاکید دارد.

   مشاور املاک در جزیره کیش

(خرید و فروش – رهن و اجاره )

            حیدری کیا         

       09347699893  

اجاره روزانه آپارتمان در شهرک صدف کیش/اجاره روزانه آپارتمان در کیش/اجاره روزانه ویلا و آپارتمان در کیش/اجاره سوئیت ارزان در کیش/اجاره سوئیت بدون خواب در کیش/اجاره سوئیت در شهرک صدف کیش/اجاره سوئیت در کیش بدون شناسنامه/اجاره سوئیت ساحلی در کیش ارزان/اجاره ماهانه آپارتمان در کیش/اجاره ماهانه آپارتمان مبله در کیش/اجاره ویلا در کیش ارزان/ديوار كيش املاك/دیوار کیش املاک اجاره/