اخبار

بررسی افزایش قیمت بنزین بر روی قیمت ساختمان در جزیره کیش

مختار حیدری کیا با بیان این‌که قبل از گرانی بنزین، قیمت مسکن به شدت افزایش یافت، گفت: افزایش قیمت بنزین تاثیری بر بازار مسکن در جزیره زیبای کیش ندارد.
مختار حیدری کیا مشاور امور مسکن در جزیره زیبای کیش با یادآوری این ‌که بازار مسکن در یک رکود غیر تورمی به سر می‌برد
حجم معاملات مسکن امسال در مقایسه با سال‌های گذشته کاهش چشمگیری داشته و به تبع این اتفاق نیز قیمت‌ها در این بخش نزولی بوده است.از ابتدای سال تاکنون قیمت مسکن 30 تا 40 درصد نقاط مختلف کشور کاهش یافته است،
تا پیش از افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن ، همواره قیمت مسکن نزولی بوده و حجم معاملات در هر ماه نسبت به ماه پیش از آن کاهش می‌یافت.
مختار حیدری کیا ادامه داد:‌ با توجه به رکود حاکم بر بازار مسکن و اقدام دولت در گران کردن بنزین این سئوال پیش می‌آید که تاثیر افزایش قیمت بنزین چه تاثیری روی قیمت مسکن خواهد داشت.
فارغ از هر گونه نگاه سیاسی، قیمت مسکن سال گذشته و امسال به صورت نامتعارف، غیر منطقی و ناموزون بود و بر اساس آمار مرکز آمار ایران بیش از 120 درصد افزایش یافت.
درباره قیمت مسکن در جزیره زیبای کیش باید به این نکته تاکید شود که علی‌رغم افزایش قیمت بنزین، قیمت مسکن در جزیره کیش فعلا افزایش نمی یابد و در واقع این ظرفیت در بازار مسکن وجود ندارد.
مختار حیدری کیا عنوان کرد قیمت مسکن قبل از افزایش قیمت بنزین به حدی بالا رفته که قدرت خرید مردم را به شدت کاهش داده و آنها توان ورود به بازار مسکن را ندارند، یادآور شد: کاهش حدود 70 درصدی حجم معاملات در بازار مسکن جزیره کیش طی امسال در مقایسه با سال گذشته نشان دهنده کاهش شدید قدرت خرید مردم است.
مختار حیدری کیا در پاسخ به این سوال که آیا رشد معاملات مسکن در آذر ماه نسبت به آبان ماه دلیل خاصی دارد،‌گفت: به هر حال برخی از متقاضیان واقعی مسکن با آغاز ماه ربیع اقدام به ورود به بازار مسکن و جست‌وجو برای خرید مسکن کردند بنابر این نمی‌توان گفت که رشد معاملات مسکن با گران شدن بنزین رابطه دارد.
وی گفت: با توجه به این موارد، بازار مسکن همچنان روند رکود غیرتورمی خود را ادامه خواهد داد.