اخبار

خرید خانه و تعریف قولنامه برای خریدار و فروشنده

در یک قولنامه مفادی در نظر گرفته می‌شود که بر طبق آن فروشنده مجبور به تنظیم سند رسمی است و از طرفی به فروشنده نیز کمک می‌کند تا بتواند کل مبلغ پرداخت‌نشده خود را از خریدار مطالبه کند.اگر شما به‌عنوان خریدار در انجام یک معامله قرار دارید، باید قبل از هر چیزی بررسی کنید که مشاور املاک انتخابی شما دارای مجوز از اتحادیه باشد. در قرارداد خود حق بنگاه‌دار به همراه اسنادی که در نزد مشاور املاک امانت گذاشته‌اید را به‌خوبی بنویسید.

پس از مرحله اول سند ملک را به‌خوبی بررسی کنید تا در وثیقه نباشد. کد ره‌گیری می‌تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که ملک قبلاً به شخص دیگری فروخته نشده است. تمامی مشخصات ملکی که قصد خرید آن رادارید با سند تطبیق بدهید و دقت کنید تا تمامی ملحقات و مشاعات ملک مانند آب و برق و پارکینگ و انباری و… در سند قیدشده باشد.

اگر با شخصی معامله می‌کنید که در نقش وکیل و یا نماینده مالک حضور دارد، باید در مورد حق امضا و نمایندگی قانونی وی مطمئن شوید.برای تمامی املاکی که به‌صورت ارث به شخصی دیگر رسیده حتماً گواهی انحصار وراثت و تسویه‌حساب مالیات بر ارث را رؤیت کنید.

تمامی اشخاصی که ممنوع‌المعامله هستند درنهایت نمی‌توانند سند رسمی را به شما منتقل کنند، بنابراین مطمئن شوید که فروشنده ممنوع‌المعامله نیست.

هیچ‌گاه کل مبلغ معامله را پیش از آنکه سند به نامتان نخورده است پرداخت نکنید.

اگر ملکی که قولنامه می‌کنید دارای مستأجر است با فروشند آن برای زمان و نحوه تخلیه ملک به توافق برسید.

اگر ملکی را قولنامه می‌کنید که دارای چند مالک است، باید تمامی مالکین زیر قولنامه را امضا کنند. درصورتی‌که یکی از افراد از دیگر مالکان وکالت داشته باشد نیازی به امضای بقیه نیست.

خریداران املاک باید به یاد داشته باشند که در قولنامه ذکر شود که اگر ملک فروخته‌شده بعدها مالک دیگری پیدا کند و شخصی دیگر ادعا کند که مالک آن ملک است، مسئولیت جبران خسارت به عهده کیست؟

علاوه بر آنکه امضای فروشنده و خریدار پای قولنامه می‌خورد، باید امضای دو نفر شاهد دیگر نیز وجود داشته باشد تا بتوان از مشکلات بعدی پیشگیری کرد. در قولنامه‌ها باید تاریخ و محل دقیق دفترخانه‌ای که می‌خواهید انتقال سند کنید ذکر شود.

اسقاط کافه خیارات در قولنامه باید در نظر گرفته شود. این کار به آن معنی است که شما جلوی هرگونه بر هم زدن معامله از سوی فروشنده را گرفته‌اید.قولنامه‌های دستی را کنار گذاشته و از قولنامه‌های چاپی استفاده کنید. یادتان باشد قولنامه‌ها باید در سه نسخه نوشته‌شده و یک نسخه دست خریدار، یک نسخه برای فروشنده و یک نسخه نزد بنگاه‌دار بماند.

حال اگر شما فروشنده هستید باید بدانید که:

اگر مبلغ ملک خود را قرار است به‌صورت چک دریافت کنید، باید در معامله شرط برهم زدن معامله در صورت برگشت خوردن چک را بنویسید. در این شرایط شما در صورت برگشت چک می‌توانید معامله را نیز فسخ کنید؛ اما در غیر این صورت تنها می‌توانید تقاضای قیمت چک را بکنید.در قولنامه ذکر کنید که: اگر در روز تنظیم سند خریدار در دفتر اسناد رسمی حضور نداشته باشد و یا پول موردنیاز معامله همراه او نباشد معامله به‌خودی‌خود منتفی خواهد شد.

شما همچنین می‌توانید در قولنامه ذکر کنید که اگر خریدار به دفتر اسناد رسمی برای تنظیم سند نیاید و یا مبلغ معامله همراه او نباشد فروشنده می‌تواند بدون آنکه به دادگاه مراجعه کند ملک خود را به شخص دیگری بفروشد.

تنظیم قولنامه در عرف چگونه است؟

گاهی اوقات خریدار و فروشنده قصد انجام معامله ای را در آینده دارند ولی شرایط انجام آن فعلا مقدور  نیست ، فلذا نوشته ای را بین خود تنظیم می کنند تا در زمان مشخصی در آینده به آن عمل کنند که به آن نوشته قولنامه می گویند .برای مثال ؛ خریدار قصد خرید خانه ای را از فروشنده دارد که ثمن معامله ( مبلغ ) کافی نمی باشد که فی مابین خود قولنامه ای را تنظیم میکنند و خریدار مبلغی را به عنوان بیعانه به فروشنده می دهد و الباقی ثمن را در تاریخ های ذکر شده در قولنامه پرداخت می کند و بعد از اتمام آن ، نسبت به تنظیم سند و انتقال مالکیت اقدام می کنند.

در حقیقت در قولنامه ،اگر شروط و بندهای مناسب قید نگردد ،بیع یا معامله قطعی نیست و لکن در مبایعه نامه بیع قطعی است.

و لکن در هر صورت در محکمه قاضی به نوع شروط مندرج در قولنامه توجه می کند تا به میزان اعتبار آن پی ببرد. در هر صورت با توجه به نوع مفاد و شروط مندرج در مبایعه نامه ،میزان اعتبار مبایعه نامه از قولنامه بیشتر است.وقتي قولنامه نوشته مي‌شود يعني بين خريدار و فروشنده يک سري قول و قرارهايي رد و بدل شده است.

اعتبار قولنامه تا چه زمانی است:

  1. در هر صورت در اصل قولنامه مانند سایر قراردادهایی که طرفین برای انجام تعهدی تنظیم می کنند، در دادگاه معتبر است مگر خلاف آن اثبات گردد که به موجب آن می توان الزام طرف معامله ای را که از انجام تعهدش سر باز زده از دادگاه خواستار شد.

2.اگر فروشنده از حضور در دفتر اسناد رسمی و انتقال رسمی ملک به خریدار خودداری کند خریدار می تواند از دادگاه صالح درخواست نماید تا او را برای به نام زدن سند در دفترخانه مجبور کند اگر شروط آن محکم باشد.

ماده 10 قانون مدنی در رابطه به اعتبار این نوع قراردادها بیان می دارد:

قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است.

 روش و راهکار مهم در تنظیم قولنامه که باید به آن توجه داشته باشیم:

1-سند ملک مورد معامله را شخصاً ملاحظه کنیم تا از مورد رهن و وثیقه بود آن اطمینان پیدا کنیم.

2-قولنامه باید در سه نسخه تهیه شود.

3-نوشتن تاریخ روز معامله

4- ثبت مشخصات طرفین معامله ، به عنوان خریدار و فروشنده

5-مورد معامله ، که می تواند زمین ، ساختمان ، باغ و … باشد.

6-بهای مورد معامله

7-شرایط قرارداد

نکات کاربردی و مهم در تنظیم قولنامه:

1- قرارداد کاملاً قانونی باشد

در تنظیم قولنامه و یا مبایعه نامه حتماً محکم کاری کنید. به این معنا که تعهدات طرفین حتما براساس قوانین کشوری در قرارداد لحاظ گردد تا در زمان تنظیم سند رسمی ملک، مشکلی بروز نکند.

2- از وجود ملک، اطمینان حاصل کنید

برای خرید ملک تا زمانی که خودتان به شخصه مراجعه نکرده و از وجود ملک مطمئن نشده اید، اقدام به امضای مبایعه نامه و قولنامه نکنید. البته رویت ملک به تنهایی کافی نیست. بلکه اسناد و مدارک را نیز به دقت کنترل کرده و از مالکیت آن اطمینان حاصل کنید.

3- نحوه پرداخت وجه مشخص گردد

کمتر کسی می‌تواند هزینه ملک خریداری شده را نقدا و یکجا پرداخت کید. قطعاً شما نیز از جمله افرادی هستید که تنها به صورت اقساطی قادر به خرید ملک خواهید بود.

اما برای اینکه بعدا در روند پرداخت هزینه‌ها مشکلی بروز نکرده و فروشنده نخواهد پیش از موعد از شما درخواست پول کند، حتماً تاریخ قسط‌ ها در مبایعه نامه مشخص شود. در مورد قولنامه نیز تعیین کنید اولین هزینه پرداختی در چه تاریخ و به چه میزان پرداخت شود.

4- موارد استثنا را در قرارداد ذکر کنید

مبایعه نامه نوعی از قرارداد است که بیشترین کاربرد دارد. شما یک آپارتمان را پیش خرید می‌کنید و موظف هستید تا زمان آماده شدن ساختمان و تحویل سند، سه چهارم مبلغ را پرداخت کنید.اگر خریدار در پرداخت مبالغ در تاریخ‌های تنظیم شده کوتاهی کند، باید مبلغی را به عنوان جریمه پرداخت کند و اگر در زمان تحویل سند، فروشنده موفق نشده باشد بنا را به موقع آماده و تحویل دهد، لازم است مبلغی را به عنوان جریمه به فروشنده پرداخت کند.

5- قرارداد ملک باید دارای شاهد باشد

تفاوتی ندارد که خرید آپارتمان را از طریق مبایعه نامه انجام می‌دهید و یا در ابتدا به سراغ قولنامه می‌روید. در هر صورت به جز شما و فروشنده، باید نفر سومی به عنوان شاهد این قرارداد را امضا کند که معمولاً صاحبان بنگاه‌های معاملاتی این کار را انجام خواهند داد. این شاهد در صورت بروز مشکل، به صورت بی‌طرف در دادگاه شهادت خواهد داد.

تفاوت مبایعه نامه و قولنامه در چیست؟

مبایعه نامه:

مبایعه نامه قراردادی است که طی آن بیع انجام شده است.بیع به قراردادی اطلاق می شود که طبق آن مالی به دیگری فروخته می شود.در نتیجه عرفاً قرارداد مکتوبی که بین طرفین(فروشنده و خریدار یا بایع و مشتری) تنظیم می گردد و بر اساس آن مالی در مقابل دریافت عوض یا بهاء یا قیمت فروخته می شود، مبایعه نامه به شمار می رود.این اصطلاح به صورت بیع نامه نیز به کار می رود و مفهوم آن تفاوتی با مبایعه نامه ندارد.

قولنامه:

گاهی افراد قصد خرید یا فروش مالی را دارند، ولی مقدمات آن فراهم نیست، مثلاً خریدار پول کافی ندارد و یا فروشنده باید نسبت به مفاصا (تصفیه) حساب های شهرداری و دارائی و غیره اقدام نماید در این حالت طرفین، قراردادی عادی تنظیم می نمایند و در آن متعهد می شوند در زمان و مکان مشخصی (دفتر اسناد رسمی) حضور یابند و با شرایط تعیین شده در قرارداد معامله را واقع سازند. به این قرارداد تنظیم شده قولنامه می گویند.


تعریف قولنامه چهارم ابتدایی

تعریف قولنامه کلاس چهارم

قولنامه چیست چهارم ابتدایی

معنی قولنامه کلاس چهارم

قولنامه چیست کلاس چهارم

معنی قولنامه چیست

قولنامه دستی

تعریف قولنامه به زبان ساده