اخبار

درباره دلفین های منطقه جزیره کیش

دلفین ها در سراسر جهان زندگی می کنند و عمدتاً در دریاهای کم عمق یافت می‌شوند .

دلفین های جزیره کیش چه نوع موجوداتی می باشند؟

اندازه دلفین از ۱٫۷ متر و ۵۰ کیلوگرم تا ۹٫۵ متر و ۱۰ تن متغیر است. در چندین گونه دلفین، شکل نر و ماده با هم تفاوت دارند به طوری که نرها بزرگتر از ماده ها می باشند. آنها بدن های تیزی شکل و دو اندام زیرین دارند که به باله شنا تغییر یافته است. بعضی از آنها برای غواصی در اعماق زیاد به خوبی سازگاری یافته اند، اگرچه این حیوانات به اندازه فوک ها انعطاف پذیر نمی باشند، اما برخی از دلفین‌ها می توانند با سرعت ۵۵٫۵ کیلومتر در ساعت حرکت کنند. این حیوانات از دندان های مخروطی شکل خود برای گرفتن سریع طعمه در حال حرکت استفاده می کنند. آنها شنوایی خوبی دارند که هم در هوا و هم در آب سازگار بوده و به حدی پیشرفته است که برخی حتی اگر نابینا باشند می توانند زنده بمانند. افزودنی است این حیوانات یک لایه چربی زیر پوست خود دارند تا در آب سرد، گرم بمانند.

بچه دلفین های جزیره کیش

وابستگی عمیق مادر و بچه دلفین به همدیگر

نرها معمولاً هر سال با چندین ماده جفت می شوند، اما ماده ها فقط هر دو یا سه سال یکبار جفت گیری می کنند. بچه دلفین‌ ها معمولاً در ماه های بهار و تابستان متولد می شوند و ماده ها مسئولیت پرورش آنها را به عهده دارند. همچنین مادران برخی از گونه های دلفین، مدت زمانی نسبتاً طولانی، از بچه خود مراقبت و پرستاری می کنند. دلفین‌ها با ایجاد انواع آواز و سوت با یکدیگر در زیر آب ارتباط برقرار می کنند که گاهی اوقات سوت یک دلفین با توجه به وضعیت، فراوانی و عمق آب تا ۲۰ کیلومتری شنیده می شود.

دلفین‌ها به شوخی، بازی و حرکات آکروباتیک علاقه زیادی دارند که به اعتقاد بسیاری از دانشمندان، هدف از این کار آشنایی با محیط اطراف و افزایش توانایی های حرکتی شان می باشد. همچنین برخی دیگر از دانشمندان هم معتقدند که دلفین‌ها با آمدن به سطح آب باعث از بین رفتن انگل های بدن شان می شوند.

این موجودات دوست داشتنی عاشق این هستند که سوار موج ها شده و با امواجی که کشتی ها باعث به وجود آمدن آنها می شوند مشغول بازی شوند. متأسفانه به علت این عشق، انسان ها دلفین ها را اسیر کرده و از آنها در دلفیناریوم ها و آکواریووم ها برای سرگرمی و منافع خودشان سوء استفاده و بهره کشی می کنند. باید بگوییم که بسیاری از کشورها از جمله روسیه و آمریکا، از باهوشی این حیوانات به منظور جاسوسی نظامی و حتی در محافظت از کلاهک هسته ای بهره می گیرند.

واقعیت جذاب درباره دلفین هاجزیره کیش

۱- نزدیک به ۴۰ گونه از دلفین‌ها در آبهای جهان زندگی می کنند. بیشتر آنها در مناطق کم عمق اقیانوس های گرمسیری و معتدل شنا کرده و ۵ گونه از آنها نیز در بعضی رودخانه های جهان از جمله رودگنگ، یانگ تسه و رودخانه آمازون یافت می‌شوند.

۲- دلفین‌ها، گوشتخوار هستند. از منوی غذایی آنها می توان به ماهی، ماهی مرکب، انواع سرپایان و سخت پوستان اشاره کرد. یک دلفین ۱۲۰ کیلویی روزانه حدود ۱۵ کیلو ماهی می خورد.

۳- دلفین‌ها به حیوانات بازیگوش معروفند و به اندازه میمون ها باهوش هستند. باید بدانید تکامل مغز آنها به طرز عجیبی شبیه انسان ها است.

۴- نهنگ های قاتل در واقع دلفین می باشند که پستانداران بزرگ دریایی را شکار می کنند.

۵- دلفین‌ها بسیار اجتماعی هستند و به صورت گروهی زندگی می کنند که باهم بازی و حتی باهم شکار می کنند. گروه های بزرگ دلفین ها می توانند ۱۰۰۰ عضو یا بیشتر داشته باشند.

۶- مدت زمان جفت گیری دلفین‌ها حدود ۱۵ تا ۲۰ ثانیه به طول می انجامد و بسته به نوع دلفین، حاملگی آنها ۹ تا ۱۷ ماه طول می کشد. تولد بچه های دلفین از دم است تا طی مراحل زایمان غرق نشوند. پس از تولد بچه، دلفین‌ها حس مادری عجیبی دارند و به بچه هایشان شیر می دهند. می توان آنها را مشاهده کرد که بچه خود را در آغوش گرفته و او را نوازش می کنند. یک دلفین ماده تا دو سال از بچه خود مراقبت و پرستاری می کند و بچه دلفین‌ها یک تا هشت سال همه جا کنار مادرشان می مانند.

۷- بینایی دلفین‌ها در داخل و خارج از آب بسیار قوی بوده و شنوایی آنها ۱۰ برابر بیشتر از انسان است اما هیچ حس بویایی ندارند. همچنین بهتر است بدانید حس لامسه آنها به خوبی رشد یافته است.

۸- دلفین‌ها دشمن کمی دارند. انسان، دشمن اصلی آنهاست. آلودگی، ماهیگیری و شکار را هم به این دشمنان اضافه کنید. متأسفانه در سال ۲۰۰۶، دلفین رودخانه یانگ تسه چین عملاً منقرض شد.

۹- از آنجا که دلفین‌ها پستاندار هستند، برای تنفس باید به سطح آب بیایند. برخلاف پستانداران زمینی که از دهانشان نفس می کشند و با آن غذا می خورند، دلفین ها برای هر کار سوراخ های جداگانه ای دارند. دلفین‌ها از طریق دهان خود می خورند و از طریق پستانک خود نفس می کشند. این کار مانع از مکش آب توسط ریه ها در هنگام شکار می شود و خطر غرق شدن را کاهش می دهد.

۱۰- از آنجا که دلفین‌ها نمی توانند زیر آب نفس بکشند، برای رسیدن به هوا آنها باید به سطح اقیانوس شنا کنند. بنابراین، آنها چگونه می توانند بدون غرق شدن بخوابند؟ در اصل، دلفین‌ها به عنوان یک چرت زن عالی شناخته می شوند. آنها به جای اینکه چند ساعت در یک روز بخوابند، یک نیمکره از مغز خود را ۱۵ تا ۲۰ دقیقه استراحت می دهند و روزانه چندین بار از این چرت ها می زنند.

۱۱- دلفین‌ها دندان دارند اما از آنها برای جویدن غذا استفاده نمی کنند. در عوض، آنها از دندان های خود برای گرفتن طعمه استفاده می کنند و آن را کاملاً می بلعند. از آنجا که آنها غذا را نمی جوند، هضم در بخشی از معده آنها رخ می دهد، بله معده آنها دارای حفره های متعددی است که یکی از آنها مخصوص هضم می باشد.

۱۲- طول عمر دلفین ها تا حد زیادی با یکدیگر متفاوت است. بیشتر دلفین‌های موجود در طبیعت برای چند دهه زندگی می کنند، اما عمر آنهایی که در اسارت هستند به شدت کاهش یافته و تنها نصف عمر طبیعی خود و یا کمتر زندگی می کنند.

۱۳- بزرگترین دلفین از نظر جثه در میان دلفین‌های دهان منقاری، دلفین‌های پوزه بطری با وزن ۲۵۰ تا ۶۰۰ کیلو می باشند که در منطقه اب های کیش هم وجود دارند.

تصویب قانون حمایت از دلفین‌ها، یک ضرورت اجتناب ناپذیر!

شنیده ایم که دلفین‌ها عاشق انجام حرکات آکروباتیک هستند تا از مخاطبان شان پاداش بگیرند و آنها را بخندانند، ولی این موضوع واقعیت ندارد!

دلفین ها عاشق حرکات آکروباتیک هستند ولی نه در اسارت و برای سرگرم کردن انسان ها.

به اعتقاد گروهی از دانشمندان و پژوهشگران، شواهد کافی در مورد هوش، خودآگاهی و رفتارهای پیچیده پستانداران دریایی به منظور تصویب قوانینی در مورد احترام به حقوق آنها وجود دارد. دلفین ها، نهنگ ها، گراز و شیر دریایی و هر نوع حیوان آبزی دیگر نیز حق قانونی لازم الاجرایی برای زندگی دارند و باید به عنوان جامعه غیر انسانی از آنها محافظت شود. در صورت تصویب قوانینی در این خصوص، دلفیناریوم ها (سیرک های آبی)، آکواریوم ها و سایر مکان های تفریحی، از اسارت دلفین‌ها و سایر پستانداران دریایی منع می شوند و شکارچیان حق شکار این حیوانات را نخواهند داشت.

دلفین‌ها به اعتقاد مجمع فعالان زیست محیطی کشور به عنوان جامعه غیر انسانی محسوب می شوند. بنابراین کشتن عمدی یکی از افراد این جامعه، از نظر اخلاقی معادل کشتن عمدی یک انسان است.

دلفین‌ها در میان آب های آلوده ناشی از آلاینده های شیمیایی از جمله: نفت، آفت‌کش‌ها، فلزات سنگین، پلاستیک‌ها و… که به راحتی تجزیه نمی شوند، شنا می کنند و با خوردن ماهی های آلوده به این مواد مسموم شده و می میرند. صداهای بلند زیر دریایی‌ها، صدای پرتاب‌های آزمایشی موشک و انجام برخی از فعالیت ها در داخل دریا همانند نصب توربین های بادی موجب بالا رفتن اضطراب در این حیوانات می شود و به شنوایی آنها آسیب می رساند. برخی اوقات همه دلفین‌ها به ویژه بچه دلفین ها، با پره پیش ‌رانشی کشتی‌ها و زیردریایی‌ها برخورد کرده و جان خود را از دست می دهند.

غذای دلفین

دلفین ها موجوداتی گوشت خوار هستند دلفین ماهی های مرکب را می خورند این موجود دارای رنگ آمیزی متفاوتی می باشند اما به طور کلی دارای رنگ خاکستری سیر و روشن می باشند .

دلفین ها در دریاها و اقیانوس ها و در آب و هوایی خنک زندگی می کنند و با تغییر آب و هوا و گرم شدن دریا ها و اقیانوس ها به دنبال آب های سرد تر می روند زیرا منابع اصلی مواد غذایی برای دلفین در آبهای سرد و عمیق می باشد و دانشمندان نگران می باشند که دلفین ها در آینده برای پیدا کردن فضای کافی برای زندگی به مشکل بر بخورند برخی از دلفین ها در مناطقی زندگی می کنند که رودخانه و اقیانوس به یکدیگر وصل می شوند که به  آنها آب های شفاف می گویند . امروزه با گرم شدن سطح اقیانوس ها زیستگاه دلفین ها در خطر می باشد .

اندازه رشد دلفین

دلفین دارای ۳۶ گونه می باشد و می تواند تا طول ۳۰ فوت رشد کند و کوچکترین دلفین تنها ۵ فوت رشد کرده است .

دلفین ها چگونه با یکدیگر صحبت می کنند؟

دلفین‌ها پستاندارانی کاملاً اجتماعی می باشند و آنها موجوداتی بسیار باهوش می باشند و با کمک کلیک و سوت می توانند با یکدیگر صحبت کنند و خطر را به یکدیگر اعلام کنند دلفین ها جزو حیواناتی هستند که می توانند برای صحبت کردن با یکدیگر حداکثر ۵ کلمه را بیان نمایند در هنگام صحبت کردن یک دلفین دلفین های دیگر صبر می کنند تا جمله گوینده کاملاً به پایان برسد .

تولید مثل دلفین

دلفین ها پستاندار می باشند و بیش از یک شریک جنسی دارند و بچه‌های آنها تا ۶ سال در کنار مادر می مانند. دلفین قادر است ۱۸ مایل در ساعت شنا کند .

مشاور امور سرمایه گذاری و فروش ساختمان های مسکونی و تجاری در جزیره زیبای کیش

با ما حس ارزشمند یک انتخاب را تجربه کنید

حیدری کیا

09347699893