اخبار

قرارداد اجاره‌نامه آپارتمان مسکونی در جزیره کیش

مسئله مسکن یکی از نیازهای ثابت انسان از سالیان دور بوده است. امروزه نیز مسئله مسکن یکی از مهمترین دغدغه انسان امروزی است. در این میان افراد دو گزینه متفاوت پیش روی خود دارند خرید و یا اجاره مسکن.بسیاری از افراد سرمایه کافی برای خرید خانه را ندارند و یا حتی سرمایه کافی دارند و ولی به دنبال تنوع در محل زندگی خود هستند پس گزینه اجاره را انتخاب می‌کنند. برای اجاره خانه معیارهای بسیاری دخیل هستند از جمله موقعیت مکانی، امکانات رفاهی، مراکز آموزشی و دسترسی به مسیرهای اصلی. پس از انتخاب ملک مورد نظر لازم است قراداداجاره نامه بین موجر و مستاجر تنظیم گردد.

در هنگام عقد قرارداد اجاره‌نامه باید به نکات زیادی توجه شود که هیچ‌یک از طرفین قرارداد متضرر نشوند به همین دلیل تنظیم یک قرارداد اجاره‌نامه جامع و کامل که تمام جزئیات در آن ذکرشده باشد امری مهم و حیاتی است.

شاید مهم‌ترین بخش اجاره ‌نامه، زمان تحویل، مدت‌زمان اجاره ملک و میزان اجاره‌بهای آن است که باید به‌صورت مفصل و با جزئیات کامل در اجاره‌نامه ثبت شود تا برای موجر و مستأجر کاملاً واضح باشد.در اجاره‌نامه تمام شرایط قرارداد عنوان می‌شود. موجر حق تغییر کاربری ملک را نخواهد داشت و نمی‌تواند ملک را به شخص دیگری واگذار نماید. در این اجاره‌نامه نحوه‌ی پرداخت اجاره و مهلت زمان پرداخت آن معلوم می‌گردد.

موارد فسخ قرارداد اجاره‌نامه

اگر موجر بیش از یک ماه در پرداخت اجاره‌بها تأخیر کند.

از بخش‌های مهم اجاره‌نامه پرداخت هزینه‌های ملک است که حتماً باید در اجاره‌نامه ذکر شود که پرداخت این هزینه ها بر عهده موجر است و یا مستاجر

هزینه‌هایی که بر عهده مستاجر است.

هزینه‌های مصرفی آب، برق، گاز، تلفن، شارژ و فاضلاب شهری

هزینه نگهداری آپارتمان ( حق شارژ و غیره) وهمچنین افزایش احتمالی آن

مالیات بر درآمد و مشاغل ( اداری- تجاری)

هزینه‌های جزئی مربوط به استفاده از مورد اجاره

هزینه‌هایی که بر عهده موجر است.

هزینه تعمیرات و هزینه‌های کلی از قبیل نصب و راه‌اندازی به‌منظور بهره‌برداری از دستگاه تهویه ، شوفاژ ، کولر ، آسانسور و شبکه آب ، برق و گاز

مالیات مستغلات و تعمیرات اساسی و عوارض شهرداری

رسید دریافت کنید.

مستأجر موظف است در موعد تعیین‌شده اقدام به تخلیه ملک نماید و مورد اجاره را به همان نحوی که از موجر تحویل گرفته است به موجر تحویل دهد و رسید دریافت نماید و اگر خسارتی به مورد اجاره واردشده باشد مستأجر متعهد به جبران خسارت است.در زمان تخلیه و پس از تسویه‌حساب نهایی اجاره موجر مبلغ قرض‌الحسنه دریافتی (ودیعه) را به مستأجر بازگرداند و رسید آن را دریافت کند.

تمدید قرارداد اجاره‌نامه

تمدید اجاره‌نامه تنها با توافق کتبی طرفین قبل از اتمام مدت‌زمان قرارداد امکان‌پذیر است. در صورت تمدید قرارداد اجاره الحاقی با شرایط و تغییرات موردتوافق بخش لاینفکی از قرارداد اجاره خواهد بود.نکته، این موضوع را در نظر داشته باشید که به‌محض پایان مدت قرارداد مستأجر موظف است مورد اجاره را تخلیه نماید، در غیر این صورت به ازای هرروز دیرکرد مستأجر باید مبلغی را به‌عنوان جریمه به موجر بر طبق مبلغ توافق شده پرداخت نماید.

امروزه به دلیل ساخت‌وساز زیاد و افزایش تعداد ماشین‌های شخصی، استفاده از پارکینگ سایرین به‌صورت استیجاری بسیار باب شده است. لازم است برای این کار نیز اجاره‌نامه‌ای تنظیم شود تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

این قرارداد نیز شامل طرفین قرارداد، مدت‌زمان، نحوه پرداخت، نحوه پرداخت هزینه‌ها و خسارات مورد اجاره و سایر شرایط است.

مسئله مسکن یکی از نیازهای ثابت انسان از سالیان دور بوده است. امروزه نیز مسئله مسکن یکی از مهمترین دغدغه انسان امروزی است. در این میان افراد دو گزینه متفاوت پیش روی خود دارند خرید و یا اجاره مسکن.بسیاری از افراد سرمایه کافی برای خرید خانه را ندارند و یا حتی سرمایه کافی دارند و ولی به دنبال تنوع در محل زندگی خود هستند پس گزینه اجاره را انتخاب می‌کنند. برای اجاره خانه معیارهای بسیاری دخیل هستند از جمله موقعیت مکانی، امکانات رفاهی، مراکز آموزشی و دسترسی به مسیرهای اصلی. پس از انتخاب ملک مورد نظر لازم است قراداداجاره نامه بین موجر و مستاجر تنظیم گردد.در هنگام عقد قرارداد اجاره‌نامه باید به نکات زیادی توجه شود که هیچ‌یک از طرفین قرارداد متضرر نشوند به همین دلیل تنظیم یک قرارداد اجاره‌نامه جامع و کامل که تمام جزئیات در آن ذکرشده باشد امری مهم و حیاتی است.

شاید مهم‌ترین بخش اجاره ‌نامه، زمان تحویل، مدت‌زمان اجاره ملک و میزان اجاره‌بهای آن است که باید به‌صورت مفصل و با جزئیات کامل در اجاره‌نامه ثبت شود تا برای موجر و مستأجر کاملاً واضح باشد.

در اجاره‌نامه تمام شرایط قرارداد عنوان می‌شود. موجر حق تغییر کاربری ملک را نخواهد داشت و نمی‌تواند ملک را به شخص دیگری واگذار نماید. در این اجاره‌نامه نحوه‌ی پرداخت اجاره و مهلت زمان پرداخت آن معلوم می‌گردد.

نمونه قرارداد اجاره مغازه

۱- طرفین قرارداد

موجر:

خانم/ آقای …… فرزند ……… به شماره شناسنامه ……… صادره از ………. تلفن …….. آدرس ……… /شرکت……… به شماره ثبت ………… تلفن ……… آدرس …… با مدیریت ……… (به موجب روزنامه رسمی شماره ……… مورخ ……)

وکیل موجر:

خانم/ آقای ……… که با اختیار حاصله از وکالتنامه شماره …… مورخ …… تنظیمی در دفترخانه ……… این اجاره نامه را امضاء کرده است.

مستأجر:

خانم/ آقای …… فرزند ……… به شماره شناسنامه ……… صادره از ………. تلفن …….. آدرس ……… /شرکت……… به شماره ثبت ………… تلفن ……… آدرس …… با مدیریت ……… (به موجب روزنامه رسمی شماره ……… مورخ ……)

وکیل مستاجر:

خانم / آقای …… که با اختیار حاصله از وکالتنامه شماره ……… مورخ ……… تنظیمی در دفترخانه ……… این اجاره نامه را امضاء کرده‌اند.

۲- مورد اجاره

… دانگ یک باب مغازه/ یک دستگاه آپارتمان/ یک باب ساختمان واقع در شهر …… خیابان …… کوچه …… شماره ……… که مشخصات ثبتی آن به شرح آتی است:

پلاک ثبتی اصلی ……… پلاک ثبتی فرعی … منطقه ثبتی …… مساحت … سایر مشخصات …… مورد اجاره به موجب پروانه ساختمان شماره …… مورخ … و گواهی پایان کار مورخ ……شماره …… دارای کاربری تجاری است و برای شغل … اجاره داده می شود.

تجهیزات و امکانات مورد اجاره به شرح ذیل است:

۱- وسائل گرمایش و سرمایش: شوفاژ – کولر – فن کویل – تهویه مطبوع مرکزی – پکیج حرارتی و برودتی – بخاری – شومینه – سایر ……

۲- برق – آب – گاز تلفن/تلفن های (به شماره……)

۳- لوستر – تجهیزات اداری – قفسه بندی – یخچال صنعتی.

۴- پارکینگ و انباری

۵- سایر موارد …

۳- مدت اجاره

……… سال/ماه شمسی که آغاز آن …… می باشد.

۴- مبلغ اجاره

برای تمام مدت ………… ریال معادل ……… تومان است که: ۱- مبلغ ……… ریال آن در اول هر ماه در قبال اخذ رسید به موجر پرداخت می شود. ۲- طی …… فقره چک به موجر پرداخت شد. ۳- طی …… فقره سفته به موجر پرداخت شد. ۴- مستأجر در اول ماه مبلغ …… ریال به حساب جاری شماره …… شعبه ……… بانک  …… واقع در …… به نام موجر واریز خواهد کرد و بری الذمه خواهد شد. ۵- سایر روش های دیگر پرداخت ……… (با تفصیل نوشته شود).

۵- سرقفلی

۱-۵- مستأجر هیج وجهی بابت سرقفلی پرداخت نکرده است و به این ترتیب هیچ حقی نسبت به سرقفلی و حقوق صنفی متعقله به ملک ندارد و در انقضاء مدت چیزی از این بابت به وی تعلق نخواهد گرفت.

۲-۵- مستأجر مبلغ ……… ریال به عنوان سرقفلی به موجر پرداخت کرد و بین طرفین مقرر گردید:

الف- این وجه متعلق به موجر است و در قبال پرداخت آن با اجاره دادن ملک به مستأجر با شرایط و مبلغ مندرج در این اجاره نامه موافقت کرده است و برای این سرقفلی هیچ ما بازاء و عوض دیگری در نظر گرفته نشده و در انقضاء مدت مستأجر مکلف به تخلیه است و چیزی بابت سرقفلی یا عوض آن دریافت نخواهد کرد.

ب- در پایان مدت و زمان تخلیه معادل همین مبلغ به مستأجر پرداخت خواهد شد. افزایش نرخ تورم و تغییر قیمت سرقفلی تأثیری در این امر نخواهد داشت.

ج- در پایان مدت رقم پرداختی مستاجر به علاوه مبلغی که بر مبنای شاخص بانک مرکزی جبران کاهش ارزش پول را با توجه به مدت اجاره بکند به مستأجر تأدیه خواهد شد.

د- در پایان مدت سرقفلی متعلق به محل بر مبنای نرخ عادله و قیمت معاملاتی زمان تخلیه به مستأجر پرداخت خواهد شد. منظور از نرخ عادله و قیمت معاملاتی وجهی است که مستأجرین جهت اجاره کردن مورد اجاره این سند، با مدت و شروط مشابه و مبلغ اجاره‌ای معادل مبلغ احاره این سند به علاوه نرخ تورم به نسبت مدت اجاره، آمادگی پرداخت آن را به عنوان سرقفلی دارند. در صورت عدم توافق در این خصوص، نظر هیأتی متشکل از سه نفر کارشناس رسمی دادگستری متبع خواهد بود.

۶- شروط ضمن عقد

۱-۶- مستأجر حق انتقال مورد اجاره را به غیر ندارد/ دارد.

۲-۶- مورد اجازه صرفاً برای شغل … اجاره داده شده و مستأجر به هیچ وجه حق تغییر شغل ندارد.

۳-۶- حفظ و نگهداری مورد اجاره و تجهیزات آن بر عهده مستأجر است. و باید در انقضاء مدت، مورد اجاره و تجهیزات آن را صحیح و سالم تحویل دهد.

۴-۶- تعمیرات جزئی عین مستأجره بر عهده مستأجر و تعمیرات کلی بر عهده موجر است.

۵-۶- پرداخت هزینه آب و برق و گاز و تلفن بر عهده مستأجر است.

۶-۶- پرداخت هزینه نگهداری (شارژ) ساختمان بر مبنای مصوبات هیات‌ مدیره بر عهده مستأجر/موجر است و تغییرات این ارقام نیز مورد قبول می‌باشد.

۷-۶- اسقاط کافه خیارات منجمله غبن- به هر درجه‌ای که باشد- از طرفین به عمل آمد.

۸-۶- مستأجر مکلف است مالیات ها و عوارض کسبی و حق بیمه کارگران و کارکنان خود را به موقع پرداخت و نیز در کسب و کار خود ضوابط قانونی و شرعی را دقیقاً رعایت کند.

۹-۶- تأخیر در پرداخت اجاره بها برای موجر حق فسخ اجاره و تخلیه عین مستأجره را ایجاد خواهد کرد. در این حالت حق مستأجر نسبت به سرقفلی نیز (در صورت وجود) ساقط خواهد شد. تخلف مستأجر از هر یک از شروط مندرج در این سند نیز همین آثار را خواهد داشت.

این اجاره نامه در تاریخ ……… با حضور آقایان:

۱- ………………… فرزند ……… به شماره شناسنامه…… آدرس …………

۲- ………………… فرزند……… به شماره شناسنامه………آدرس …………

افراد معتمد موجر و مستأجر که به عنوان شاهد ذیل آن را امضاء کرده‌اند. در دو نسخه با اعتبار واحد تنظیم و امضاء و مبادله شد.

قسمت ها و مطالب زاید در هر دو نسخه قلم زده و ابطال شده است.

امضاء موجر                                                                           امضاء مستأجر

امضاء شاهد ۱                                                                       امضاء شاهد ۲


اجاره آپارتمان در گوهردشت کرج

رهن و اجاره آپارتمان در کرج

رهن و اجاره آپارتمان در مهرشهر کرج

اجاره آپارتمان در فردیس کرج

رهن و اجاره آپارتمان در کرج روی دیوار

رهن و اجاره آپارتمان در عظیمیه کرج

اجاره آپارتمان در فردیس کرج شیپور

رهن و اجاره آپارتمان در فردیس کرج روی دیوار