اخبار

اجاره نشینی در جزیره کیش و نکات اجاره مسکن

همانطور که می دانید سال به سال که می گذرد، به تعداد اجاره نشین ها اضافه می شود. اجاره نشینی یکی از مسائل مهم و پر اهمیت این روزهای جزیره کیش است که همانند دیگر اجاره ها دارای نکاتی است، نکاتی که با دانستن آنها قطعا از مشکلات بعدی پیشگیری کرده اید.زمانیکه اجاره نامه عقد می کنید باید مدت زمان آن به درستی در قرارداد ذکر شود، در غیر اینصورت چنین قراردادی از نظر قانون باطل است.لازم نیست تا موجر مالک ملک باشد، اما حتما باید مالک منافع آن باشد تا بتواند ملک را به شما اجاره دهد.

اگر پس از قرارداد متوجه شوید که ملک دارای عیوبی است می توانید به سادگی قرارداد را فسخ کنید.

 1. هیچ صاحب خانه ای نمی تواند در مدت زمان اجاره در ملک تغییراتی ایجاد کند مگر آنکه از مستاجر اجازه کسب کرده باشد.
 2. هر خرجی که به جهت بهره برداری از ملک واجب باشد بر عهده مالک است مگر آنکه در قرار داد ذکر شود که کلیه مخارج بر عهده مستاجر خواهد بود.
 3. هر مستاجری باید در زمان تعیین شده اجاره بها را پرداخت کرده و باید بابت آن رسید دریافت کند.
 4. هیچ اجاره نامه ای با فوت صاحب خانه باطل نمی شود.
 5. هیچ مستاجری نمی تواند ملک را به دیگری اجاره دهد مگر آنکه در مورد آن و در قرارداد توافق صورت گرفته باشد.
 6. مستاجری که بدون اجازه مالک در یک خانه تغییراتی را ایجاد کند نمی تواند مخارج را مطالبه کند و اگر صاحب خانه درخواست کند باید ملک به حالت اولیه بازگردد.
 7. هر صاحب خانه ای حق دارد که اگر مستاجر در خانه وی درختی بکارد و یا ساخت و سازی کند به راحتی آن را از بین ببرد.
 8. برای آنکه طرفین از مزایای قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۱۳۷۶بهره مند شوند باید برای تنظیم قرارداد اجاره به صورت عادی دو نفر به عنوان شاهد ذیل سند اجاره نامه را امضا کنند.
 9. اگر مدت اجاره اتمام یابد موجر می تواند قانونا تخلیه را انجام دهد.
 10. اگر مبلغی به عنوان رهن از مستاجر دریافت شده باشد تخلیه ملک زمانی امکان پذیر است که مستاجر پول خود را تمام و کمال دریافت کرده باشد.
 11. هیچ موجری حق برداشت از پول رهن مستاجر را به دلایلی مختلف اعم از عدم پرداخت اجاره بها یا بدهی و شارژ و .. ندارد و باید دادخواست خود را به دادگاه بدهد و سپس برای دریافت حق خود اقدام کند.

اجاره نشینی و هزار دردسر

اجاره نشینی سخت است، آنقدر سخت که زمان سر رسید انقضای قرارداد غم بر دل تمام اعضای خانواده می نشیند. از تهیه مبلغ اضافه شده توسط صاحبخانه گرفته تا خساراتی که طی اسباب کشی کردن به ما تحمیل می شود. در این میان بیشتر مستاجران تمایل به تمدید قرارداد دارند و برای اینکه وسایل منزلشان در اسباب کشی خسارت نبیند ناچار به پذیرفتن مبلغ قرارداد از سوی صاحب خانه شان دارند.

صاحبخانه ها چی می گویند؟

در این میان صاحبخانه هایی هستند که می گویند زندگی خود را از طریق اجاره ای که ماه به ماه از مستاجرشان می گیرند، می گذرانند و به دلیل گرانی ها و تورم های به وجود آمده ناچارند اجاره خانه را بالا ببرند تا از پس مخارج زندگی بر بیایند.

راه کار چیست؟

تثبیت اجاره‌بها با تشدید نظارت و دستور دادن به مشاور املاک و موجران امکان‌پذیر نیست و این قبیل اقدامات طبق تجربه قبلی شکست خواهد خورد. بیت ‌الله ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این مطلب گفته: با توجه به تثبیت نسبی اجاره‌بها در سال گذشته، امسال موجرانی که با تورم روبه‌رو هستند و از راه اجاره گذران زندگی می‌کنند، خواستار افزایش اجاره خواهند بود. از طرف دیگر منافع مشاوران املاک در این است که اجاره‌بها افزایش پیدا کند و کمیسیون بیشتری دریافت کنند. این عوامل محرک افزایش اجاره‌بها هستند و نظارت بر بازار اجاره هم امکان‌پذیر نیست. در نظر داشته باشید تنها عاملی که می‌تواند بازار اجاره را به تعادل برساند این است که تعداد متقاضی اجاره با عرضه واحدهای مسکونی به سطحی از تعادل برسد.

این کارشناس اقتصاد مسکن افزوده: مسکن مهر با وجود ایرادهای فراوانی که داشت تعداد قابل توجهی از مستاجران را خانه‌دار کرد و بازار اجاره را تحت تاثیر قرار داد. اجاره با دستور کم نمی‌شود. راهکار تثبیت اجاره‌بها نهایتا فقط افزایش تولید و عرضه مسکن است.

مشکلات ناشی از سیاست های غلط دولت در بخش مسکن

۳۳ درصد از مردم ایران، توان تامین حداقل‌های اولیه برای محل سکونت خود را ندارند. این خبری است که مدیر علمی طرح جامع مسکن در روزهای گذشته اعلام کرد. به گفته فردین یزدانی، بیش از هفت میلیون خانوار در ایران مسکن شخصی ندارند و این تعداد خانوار نمی‌توانند حداقل‌های لازم در حوزه مسکن را برای خود فراهم کنند.

این خبر در حالی در روزهای گذشته از سوی مدیر علمی طرح جامع مسکن منتشر شد که تحلیلگران بازار مسکن معتقدند که افزایش قیمت‌ها، نرخ‌های بالای سود بانکی و نبود ثبات در سیاست‌های دولت در بخش مسکن، باعث به وجود آمدن چنین مسایلی شده است.

آلبرت بغزیان، استاد دانشگاه تهران با بیان این ‌که در حال حاضر کشور ما از ثبات برخوردار نیست، می گوید: «در این میان، نرخ خانه نیز روندی افزایشی دارد، با نرخ‌های بالای سود بانکی مواجه هستیم و از سوی دیگر، منابع بانکی فقط ۱۰، ۱۵ درصد نرخ مسکن را می‌پوشاند، سیاست‌های باثباتی در زمینه مسکن دیده نمی‌شود و فقط به سمت انبوه‌سازی، مسکن‌مهر و مسکن اجتماعی رفته‌ایم، بنابراین اصلا نباید تعجب کنیم که ۳۳ درصد از مردم جامعه زیر خط فقر مسکن قرار دارند.

بغزیان با ذکر این نکته که در کشور ما پرش قیمت مسکن بالاست، عنوان می‌کند: این موضوع باعث شده که کسانی که به دنبال خرید مسکن هستند، بعد از یک مدت متوجه شوند که از توانایی لازم به علت رشد قیمت‌ها برخوردار نیستند

 

 اجاره خانه در کیش

اجاره خانه در کیش برای زندگی

اجاره خانه محلی در کیش

اجاره آپارتمان در کیش شهرک صدف

اجاره خانه روستایی در کیش

اجاره روزانه ویلا و آپارتمان در کیش

اجاره ویلا لاکچری در کیش

اجاره خانه در کیش دیوار

اجاره خانه در کیش ایام عید