اخبار

بازار گرمی دلالان و سازندگان مسکن در جزیره کیش

در مسکن  جزیره زیبای کیش اگرچه منافع برخی مشاوران املاک و انبوه سازان در ایجاد التهاب در فضای رسانه‌ای و مجازی برای افزایش نرخ مسکن بود، اما به دلیل آنکه بازار مسکن جزیره کیش نتوانست از بازار مسکن سرمایه‌ای پشتیبانی کند، این تلاش‌ها ناکام ماند و علی رغم تداوم افزایش تعداد معاملات و خرید و فروش مسکن جزیره کیش در ماه جاری نسبت به ماه‌های مهر و آبان، اما روند ثبات یا حتی کاهشی نرخ مسکن به خصوص تمامی مناطق کیش حفظ شد.

بررسی‌های میدانی در جزیره کیش نشان می‌دهد اگرچه تقاضای خرید مسکن مصرفی از سوی اقشار متوسط رو به افزایش است، اما قیمت‌ها مشابه نرخ‌های مهر ماه است و با توجه به اینکه کنترل بازار مسکن در اختیار خریدار است نه فروشنده، امکان اخذ تخفیف‌های خارج از عرف بازار مسکن نیز کاملا فراهم است. به عبارت دیگر، خریدار و فروشنده هر دو از حبابی و غیر واقعی بودن قیمت‌ها اطلاع دارند و از احتمال ادامه روند کاهشی آن مطلع هستند.

کارشناس مسکن در جزیره کیش مختار حیدری کیا

در اواخر سال ۹۲ که اوایل رکود بازار مسکن ۵ سال در ابتدای دولت یازدهم محسوب می‌شد، یکی از مدیران انجمن انبوه سازان از احتمال افزایش ۳۰۰ درصدی نرخ مسکن در سال ۹۳ خبر داده بود! در حالی که افزایش ۳۰۰ درصدی به معنای ۴ برابر شدن نرخ هاست.این انبوه ساز یا واقعا از معنای افزایش ۳۰۰ درصدی بی‌اطلاع بود یا آنکه منافع وی در افزایش نرخ مسکن بود؛ با این حال در انتهای سال ۹۳، نرخ مسکن تفاوتی با ابتدای آن سال نداشت؛ چون اقتصاد مسکن تابع شرایط خاصی است و اصول خود را دارد.

مختار حیدری کیا: از آنجایی که مردم در بازار مسکن یا سایر بازارهای موازی تا حدودی تحت تأثیر رسانه‌ها هستند، در روزهای اخیر نیز برخی افرادی که منافع آنها در ایجاد التهاب در بازار مسکن است، از جمله برخی مشاوران املاک و انبوه سازان به دنبال القای افزایش نرخ مسکن و بروز شوک در بازار مسکن به بهانه افزایش نرخ بنزین بودند؛ حال آنکه من همچنان معتقدم نرخ مسکن تا پایان سال بدون تغییر باقی می‌ماند.

وی تأکید کرد: مختصات کنونی بازار مسکن نشان می‌دهد علیرغم فضای هیجانی و پُراسترسی که برخی به دنبال القای آن هستند، پیش‌بینی نمی‌شود شوک جدیدی در بازار مسکن بُروز کند و تحلیل سابق مبنی بر ثبات نسبی نرخ مسکن که می‌تواند بازه‌ای تا افزایش یا کاهش ۱۰ درصدی را شامل شود، همچنان تا پایان امسال معتبر است.

از آنجایی که تقاضای سوداگرانه بدون پشتیبانی تقاضای مصرفی نمی‌تواند تداوم داشته باشد، افزایش شوک آمیز قیمت‌ها در بازار مسکن بسیار بعید است. به خصوص که درحال‌حاضر مهم‌ترین شاخص در بازار مسکن جزیره کیش شامل «فاصله نرخ مسکن نسبت به درآمد خانوار» در بالاترین و ماکزیمم حالت ممکن قرار گرفته و این فاصله در دامنه زمانی کوتاه مدت قابل جبران نیست؛ لذا خانوارها توانایی خرید مسکن را ندارند.

کارشناس مسکن در جزیره زیبای کیش

مختار حیدری کیا

09347699893

خرید خانه در کیش با وام بانکی/خرید خانه در کیش روی دیوار/خرید خانه ویلایی در کیش/خرید سوئیت در کیش/خرید ویلا در دامون ساحلی کیش/خرید ویلا ساحلی در کیش/دامون دريا كيش/دامون کیش ایر/دیوار کیش/سوئیت ساحلی کیش/شرایط وام مسکن در کیش/شهرك دامون ساحلي كيش/شهرک صدف کیش کجاست/فروش اپارتمان در کیش/فروش آپارتمان نوساز در کیش/قیمت اجاره آپارتمان در کیش/قیمت خرید خانه در کیش/قیمت مسکن مهر در کیش/